Повечето акции на азиатските борси отчетоха ръстове в петък, след като инвеститорите почерпиха сили от по-малко колебливите движения на акциите на континента, съобщава CNBC.
Печалбите обаче бяха ограничени, тъй като индексът Shanghai Composite приключи на отрицателна територия за втора поредна сесия и заради негативните фактори като слабото представяне на американската борса, спадащите цени на суровините и слабите данни от Япония.
Wall Street приключи със смесени резултати в четвъртък в резултат на данните за брутния вътрешен продукт на САЩ за второто тримесечие, които се оказаха по-слаби от очакванията. Сините чипове Dow и S&P 500 завършиха без промяна, а Nasdaq Composite отчете слаб ръст от 0,3%.
На пазара на суровини фючърсите на суровия петрол се понижиха за втора поредна сесия и се търгуваха за 48 долара на барел в ранната търговия в Азия. Цената на златото достигна до най-ниските си нива от пет години и половина насам в петък и е напът да отбележи шести пореден седмичен спад.
Китайският индекс Shanghai Composite увеличи загубите си в следобедната търговия, завършвайки с понижение от 1,1% за деня и 13,4% за месеца. Търговията обаче беше сравнително спокойна в сравнение с волатилността през предишните сесии.
Сред губещите беше PetroChina, чиито акции поевтиняха с 5,3%, а тези на Sinopec – с 2,6%. Посредниците на ценни книжа също се търгуваха на червено, като акциите на Haitong Securities и Citic Securities потънаха съоветно с 0,5% и 0,4%.
Сред останалите китайски индекси CSI300 завърши почти без промяна, а по-малкият Shenzhen Composite отбеляза спад от 0,8%.
Японският индекс Nikkei 225 отчете слаб ръст от 0,3%, след като загубите на някои от индексите и смесените икономически данни, представени преди отварянето на пазара, ограничиха ръста. За юли борсата в Токио се е представила най-добре в сравнение с останалите азиатски борси с ръст от 1,4%.
Акциите на Fanuc поевтиняха с 0,3%, оставайки под натиск за продажба, след като компанията понижи прогнозата си за печалбата в сряда. Цената на акциите на SoftBank спадна с 0,2%, а на Fast Retailing – с почти 1%.
От компаниите, които представиха корпоративните си отчети, акциите на Sony поевтиняха с 1,5%, въпреки че компанията обяви ръст от 39% на оперативната си печалба за тримесечието в четвъртък.
За разлика от нея обаче цената на акциите на Fujifilm Holdings скочи със 7,9%, след като инвеститорите приветстваха новината за обратно изкупуване на акции.
Австралийският индекс S&P ASX 200 отбеляза ръст за трета поредна сесия, завършвайки с повишение от 0,5% и достигайки до най-високите си стойности от седмица насам. На месечна база борсата в Сидни отбелязва ръст от 4,4%.
От четирите големи банки акциите на Australia and New Zealand Banking поскъпнаха с 0,7%, а тези на National Australia Bank и Commonwealth Bank of Australia – с по 0,6%.
Минните компании и производителите на злато бяха сред най-силно ударените. Акциите на Evolution Mining и Alacer Gold потънаха съответно с 4,3% и 6,4%, а цените на акциите на Fortescue Metals и BHP Billiton се понижиха съответно с 2,1% и 0,2%.
Южнокорейският индекс Kospi отново отчете ръст от 0,6%, възстановявайки се от спада от близо 1% в четвъртък. Индексът обаче отбелязва загуба от 2,1% за юли.
Отчетените слаби приходи натежаха на борсата в ранната сесия. Samsung Electronics потъна с 2,5%, след като през предишната сесия акциите ѝ се сринаха с 3,8% заради очакванията за лоши резултати на компанията през третото тримесечие.
Акциите на Samsung SDI Co. също се сринаха с 9,3%, след като компанията обяви по-лоша от очакванията печалба за второто тримесечие и песимистични прогнози за следващите тримесечия.