fallback

Японските банки станаха най-големите международни кредитори в света

Финансовите институции са предоставили международни кредити и инвестиции за 3,53 трлн. долара през първото тримесечие

17:43 | 28.07.15 г.

Японските банки изпревариха британските и се превърнаха в най-големите международни кредитори през първото тримесечие в опит да компенсират намаляващите постъпления у дома, съобщава Bloomberg.

Международните кредити и инвестиции от японски компании са нараснали до 3,53 трлн. долара през март, което е най-високото им ниво от 1983 г. насам, сочат данни на Банката за международни разплащания. Това е ръст от 4% спрямо същия период през миналата година, докато британските кредитори отчитат спад от 8,6%.

Най-големите японски банки, водени от Mitsubishi UFJ Financial Group Inc., увеличават международното си кредитиране, след като доходността по кредитите в страната спадна до рекордно ниски нива. От друга страна европейските и американските конкуренти се отдръпват от някои световни пазари заради правителствата им, които налагат по-стриктни капиталови правила върху кредиторите, които регулират.

„Мегабанките продължават да приемат международното кредитиране за основна стратегическа възможност за растеж през следващите няколко години“, казва Алистър Макдоналд, анализатор в базираната в Токио Macquarie Group Ltd. “Някои от европейските банки все още изпитват безпокойство при управлението на капиталовите си съотношения и един от начините да се справят с това е като намаляват рисковите си активи“, допълва той.

Mizuho Financial Group Inc., втората най-голяма банка в Япония по активи, помогна за финансирането на сделката за придобиване на Allergan Plc от Actavis за 66 млрд. долара през ноември. Mitsubishi UFJ пък предостави мостово финансиране на AbbVie Inc. за закупуването на Pharmacyclics Inc. на цена от 21 млрд. долара през март.

Девет големи японски банки са предостави заеми за над 60 трлн. йени (487 млрд. долара) чрез международни клонове през фискалната година, приключила на 31 март, което е два пъти повече от сумата преди пет години, коментира старшият анализатор в Bloomberg Intelligence Франсис Чан.

„Тенденцията може да продължи, тъй като банките са в процес на търсене на по-висока доходност от кредити в чужбина“, пише Чан.

Доходността по 10-годишните японски държавни ценни книжа е 0,4% в Токио, докато тази на американските облигации е 2,22%, а на германските – 0,69%.

За да получи достъп до корпоративни клиенти в Северна Америка, през миналата година Mizuho Financial се съгласи да закупи кредитите на Royal Bank of Scotland Group Plc. в региона на стойност 3,5 млрд. долара. Кредиторът, базиран в Единбург, свива глобалните се дейности, за да се фокусира върху потребителското банкиране на местния пазар.

Международното кредитиране на Mitsubishi UFJ е достигнало до 14 трлн. йени (113 млрд. долара) в края на март и представлява 37% от всички заеми. Това е два пъти повече от нивото преди три години, тъй като отслабването на йената спрямо долара с 31% през този период подсили стойността на кредитите в местна валута.

Mitsubishi UFJ и поне още 26 японски банки отчетоха рекордни приходи през годината, приключила на 31 март, въпреки по-слабите постъпления от местните кредити. Разходите за финансиране и административните разходи, свързани с управлението на стотици клонове, са повече от това, което Mitsubishi UFJ и Mizuho са изкарали от местни кредити и лихвоносни активи за същия период.

General Electric Co. заяви през миналия месец, че Sumitomo Mitsui Financial Group Inc. се е съгласила да купи европейското ѝ подразделение за корпоративно кредитиране за сумата от 2,2 млрд. долара в опит да продаде финансови активи за 200 млрд. долара, за да се завърне към индустриалните си корени.

В същото време японски компании, включително Suntory Holdings Ltd. и Meiji Yasuda Life Insurance Co., взимат пари от чужбина, за да купуват високодоходни активи. Данните на Банката за международни разплащания включват заеми от японски банки на местни компании с дейност извън страната.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 05:36 | 12.09.22 г.
fallback
Още от Азия виж още