Борсата в Шанхай започна новата седмица с нов сериозен срив. Shanghai Composite Index приключи сесията със спад от 8 на сто, като в ранните сутрешни часове падна за минути с 5,5 на сто под психологическата граница от 3900 пункта. В крайна сметка общият спад за деня бе от 8,5 на сто до 3 725,56 пункта – най-големият еднодневен срив от февруари 2008 г. насам.
Индексът CSI300, който следи най-големите публични компании в Шанхай и Шъндзън, се срина с 8,6 на сто до 3 818,73 пункта.
Засега не е ясно какво точно предизвика този сериозен срив в следобедната сесия. Към обяд (местно време) и двата индекса отчитаха спадове с около 2,5 на сто.
Настроението сред инвеститорите се влоши и заради официалните данни, публикувани в понеделник, показващи, че печалбата на индустриалните фирми в Китай спадат с 0,3 на сто през юни спрямо година по-рано.
Това увеличава натиска над икономиката, която се бори да си върне инерцията, след като данни от петък показаха, че фабричният сектор в Китай се свива най-силно от 15 месеца насам през юли. PMI индексът, изготвян от китайската изследователска къща Caixin, която наскоро смени HSBC като доставчик на данни от местния пазар за Markit Economics, намалява от 49,4 пункта през юни до предварителните 48,2 пункта през юли. Резултатите под 50 пункта са сигнал за свиване на активността, докато стойностите над 50 пункта показват експанзия.
Китайските бенчмаркове повлякоха надолу и другите азиатски борси. Обхващащият 225 компонента японски Nikkei приключи сесията със спад от почти 1% до 20 350 пункта. По-широкият индекс Topix се сви с 1,1 на сто до 1637 пункта.
Инвеститорите избягваха рисковете и се разделяха с акциите на финансови компании. Книжата на инвестиционната банка Nomura Securities се обезцениха с 1,5 на сто, тези на Sumitomo Mitsui Financial Group – с почти 0,1 на сто. И книжата на редица автомобилни концерни потеглиха надолу. Акциите на Toyota загубиха 1,14 на сто от стойността си, а тези на Nissan - 0,6 на сто.
„Инвеститорите са загрижени, че Фед може да увеличи основните лихви, докато все още е спорно дали икономиката е достатъчно силна, за да се справи с това“, заяви пред CNBC анализаторът Масаши Ода от Sumitomo Mitsui Trust Bank.
Федералният резерв ще има заседание по паричната си политика във вторник и сряда. Редица пазарни наблюдатели очакват увеличение на основната лихва едва през септември.
Повече за кризата в Китай четете тук!