Икономистът Мохамед Ел-Ериан вярва, че Китай може да омекоти пропадането на фондовия пазар, но икономическото забавяне на страната повдига множество въпроси, пише CNBC.
„Китай вече не е локомотив на глобалния растеж, а това има своето отражение за компаниите. Има отражение на пазарите на суровини“, коментира главният икономически съветник на Allianz.
Наскоро водещият китайски борсов индекс Shanghai Сomposite се срина с 30%, след като увеличи стойността си със 150% за близо година. В отговор на това правителството наложи серия от ограничения, за да спре пропадането, включително забрана за нови първични публични предлагания и забрана големите акционери да разпродават свои акции.
Същевременно индексът Reuters CRB Commodity, следящ представянето на суровините, се потопи, след като златото слезе до най-ниското си ниво от 2010 г. насам.
„Слабостта на икономиката не е ограничена само до Китай“, казва още Ел-Ериан. Сред страните от БРИКС само Индия стои добре, споделя той. Икономистът вижда проблеми в Китай, Русия, Бразилия и Южна Африка.
„Ако погледнете страните по света, ще видите, че вече няма динамичен източник за растеж“, коментира Ел-Ериан.
Освен това пазарът започва да вгражда в цените на активите вероятността Федералният резерв на САЩ да вдигне лихвените проценти тази година, което ще натисне допълнително суровините.
По-високите лихвени проценти вероятно ще привлекат инвеститори на американския облигационен пазар, което ще доведе до ръст в стойността на долара. Един по-скъп американски долар прави деноминираните в долари суровини по-скъпи за притежателите на други валути.