Китайският регулатор на ценните книжа забрани на основни акционери, висши мениджъри и директори да продават дялове в публични дружества в продължение на шест месеца – ход, който цели да спре пропадането на местния капиталов пазар.
Инвеститорите с дялове от над 5 на сто трябва да поддържат позициите си, заяви Комисията за регулиране на ценните книжа в изявление. Правилото цели да запази стабилността на капиталовия пазар на фона на "неприемливите движения" в цените на акциите, отбеляза органът, цитиран от Bloomberg.
"Това не е нещо, което може да се случи в САЩ или в която и да е друга развита пазарна икономика", каза Брайън Якобсен, главен стратег на Wells Fargo. "Това мирише малко на отчаяние. Но Китай е много уникална система, която предприема уникални стъпки, за да се опита да спре спада".
Китайският бенчмарк Shanghai Composite изтри близо 6% в сряда, след като опитите на властите да ограничат разпродажбите бяха засенчени от данните от вторник, показали безпрецедентен спад на маржин търговията.
Китайските власти също така блокираха първичните публични предлагания, ограничиха късите продажби върху борсовите индекси и насърчиха финансовите фирми да купуват акции. До момента 1 331 фирми блокираха търговията с техните акции.
По-рано през деня китайският министър-председател Ли Къцян се завърна в страната след едноседмично посещение в Европа, което обаче видимо не е преминало спокойно според очакванията му.
"Ли беше много ядосан, когато се върна от Европа, и затова че изведнъж трябваше да се справи с огромен проблем у дома", заяви пред Financial Times анонимен източник.
Завръщането на Ли бе катализаторът за серията от спешни мерки, предприети от китайските брокери, фонд мениджъри и публични компании, в безпрецедентен опит да окажат подкрепа на пазарите. Най-скандалното бе, че Китайската асоциация на инвестиционните посредници формира стабилизационен фонд за 120 млрд. юана (19 млрд. долара) в опит да върне Shanghai Composite отново на 4 500 пункта. Измерителят затвори сесията в сряда при 3 506 пункта.