Япония все още възнамерява да увеличи данъка върху продажбите в следващите 21 месеца, дори когато икономиката не успява да набере инерция след рецесията, причинена от вдигането на налога миналата година, пише Bloomberg.
„Освен ако не се случи нещо наистина необичайно, като голям икономически шок, ако нещата са в нормалното си състояние, определено ще увеличим данъка върху продажбите“, коментира пред агенцията министърът на икономиката на Япония Акира Амари. „За правителството ще бъде най-добре да увеличи данъка върху продажбите, след като обяви, че ще сложи край на дефлацията.“
Коментарите на Амари подчертават напрежението върху правителството на премиера Шиндзо Абе да консолидира финансите на Страната на изгряващото слънце на фона на растящите дългове.
Предпазливият тон на икономическия министър относно дефлацията идва на фона на опитите на Централната банка на Япония да повиши инфлацията, която среща отпора на слабото потребителско доверие и ниските цени на петрола. Последните актуални данни показват инфлация от само 0,1%.
Според Амари икономическото забавяне на Китай представлява по-голям риск за Япония от всеки друг финансов срив, който би последвал от кризата в Гърция.
Министърът на икономиката, който ръководи правителствената стратегия за ускоряване на растежа и рестартирането на икономиката, повтори, че слабата йена оказва има както негативни, така и положителни ефекти за японската икономика.
По думите на Амари е трудно да се каже, че нивото между ползите и разходите няма да бъде балансирано.
„Важно е валутните курсове да съответстват на икономическите фундаменти и да останат стабилни, без резки движения“, добавя той.
На 5 юни йената се понижи до най-ниското си ниво спрямо долара от 13 години. Японските пари се обезцениха с повече от 30%, откакто Абе дойде на власт през декември 2012 г.
През юни членът на Управителния съвет на Японската централна банка Ютака Харада каза, че инфлацията може и да не се ускори достатъчно бързо, за да достигне 2-процентната цел до заложения период между април и септември 2016 г.
Амари отказа да коментира дали ЯЦБ трябва да увеличава още паричните си стимули, за да достигне целта за инфлацията. Той все пак очаква, че централната банка ще предприеме внимателен подход към постигането на целта.
Икономическият министър коментира още, че докато японската икономика се насочва към възстановяване, са налице и колебания, като можем да ги видим още това тримесечие след засилването на растежа през първото тримесечие. Тогава икономиката на Япония се покачи с 3,9% на годишна база.