Японското правителство възнамерява да даде ход на втория етап от увеличението на данъка върху продажбите през пролетта на 2017 г., показва стратегически документ, цитиран от Ройтерс. Увеличението на налога от сегашните 8 на 10 на сто ще се случи през април, се казва в проектодоклада за управление, с който разполага Ройтерс.
Същевременно и икономическата среда трябва да бъде подготвена за тази стъпка. Документът ще бъде разглеждан в сряда от различни държавни комисии и парламентарни групи.
Премиерът Шиндзо Абе отложи втория етап от повишаването на данъка върху продажбите през миналата година, след като вследствие на първото увеличение икономиката пропадна в рецесия. Сегашният ход трябва да помогне за намаляване на планината с държавен дълг на Япония. Той е повече от два пъти над размера на брутния вътрешен продукт (БВП) и е най-високият сред всички развити държави.
В стратегическия документ се потвърждава и значителното намаляване на първичния дефицит - т.е. без разходите за лихви и главница, от текущото ниво от 3,3 до 1% от БВП. Това трябва да се случи с помощта на тригодишен пакет от реформи. Правителствените експерти препоръчват предпазлива политика на разходите. Те също така предупреждават, че тя не трябва да води до свиване на икономиката, която след първото увеличение на данъка върху продажбите показа първите признаци на възстановяване в някои области.
Експертите са уверени, че Централната банка на Япония ще постигне самоналожената си цел за инфлацията. Институцията заяви още през 2013 г., че иска да сложи край на продължаващата десетилетия дефлация и се стреми да постигне увеличение на потребителските цени от два процента в рамките на две години.
Припомняме, че в средата на март гуверньорът на Централната банка на Япония Харухико Курода предупреди, че инфлацията може да стане отрицателна заради спадащи цени на петрола. Първоначално банката искаше да постигне целта си от 2% инфлация до тази пролет. Впоследствие обаче това бе отложено за следващата година.
В края на април централната банка реши да запази паричната си политика, въпреки че понижи прогнозата си за инфлацията за фискалната 2015 г. до 0,8%. Предишните очакванията бяха за ръст на потребителските цени през годината от 1%. Така Централната банка на Япония реши да не увеличава паричните стимули за икономиката, въпреки че инфлацията спря своя ръст. Гуверньорът Курода залага, че тя ще се върне към растежа, когато влиянието на по-евтиния петрол отшуми.