fallback

Китай премахва ограниченията за инвестиции в чужбина

Планираният ход е част от стратегията за улесняване на конвертируемостта на юана

16:21 | 29.05.15 г. 1

Китайското правителство възнамерява да направи нова стъпка в усилията за улесняване на конвертируемостта на юана, премахвайки ограниченията за чуждестранните инвестиции за частни лица и фирми, пише The Wall Street Journal.

Според източници от официалните кръгове в Поднебесната империя Държавният съвет на Китай през следващите няколко седмици ще премахне ограниченията, за да позволи на физическите лица и фирмите да осъществяват директни покупки на акции, облигации и недвижими имоти в чужбина.

В първата фаза тези инвестиции ще бъдат възможни само в някои страни, но програмата ще се разширява постепенно. Според властите в Китай подобен ход ще им позволи да намалят рисковете за икономиката на фона на продължаващите ключови реформи в страната.

Смекчаването на капиталовия контрол е необходимо за интернационализирането на китайската валута, смятат анализатори. То ще даде на китайските инвеститори повече контрол върху ресурсите, ще отвори нови възможности за фирмите и ще помогне на Поднебесната империя да преориентира икономиката към потребителския сектор и сектора на услугите.

Въпреки това смекчаването носи и значителни рискове. Едно засилване на изходящите потоци от Китай ще окаже натиск върху юана, засилвайки го повече, което ще се отрази неблагоприятно на конкурентоспособността на китайските компании в чужбина.

Наскоро заместник-управляващият директор на МВФ Дейвид Липтън посочи, че китайският юан вече не е подценен.

"Докато подценяването на юана бе основен фактор, който причиняваше най-големите дисбаланси в миналото, нашата оценка в момента е, че значителното реално поскъпване през последната година изпрати валутния курс до ниво, при което той вече не е подценен", каза той.

Пред журналисти в Пекин след среща с китайски служители като част от годишните дискусии за икономиката на Китай, Липтън изтъкна, че Поднебесната империя трябва да направи бърз напредък към по-голяма гъвкавост на обменния курс и да се опита да постигне система на плаващ обменен курс в рамките на две до три години.

"По-голямата гъвкавост и ограничените интервенции също ще бъдат от ключово значение за предотвратяване на отдалечаването на валутния курс от равновесието в бъдеще", каза още той.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 22:03 | 13.09.22 г.
fallback
Още от Азия виж още