Възможно е китайските лидери, които бяха хванати неподготвени от рязкото забавяне на икономическия растеж и притесненията от загуба на работни места, да прибегнат до фискални стимули за съживяване на икономиката, посочват запознати с въпроса източници пред Ройтерс.
Втората най-голяма икономика в света нарасна със 7% на годишна база през първото тримесечие – най-ниският темп на разширение от световната финансова криза насам, което предполага загуба на инерция.
"Те са много притеснени. Ако не предприемат по-решителни мерки, ще бъде много трудно да се постигне целта за растеж за цялата година и има риск забавянето да излезе извън контрол", изтъква икономист в правителствен политически мозъчен тръст.
"Фискалната политика ще стане по-категорична и инвестициите в инфраструктурата ще се ускорят, а паричната политика ще бъде по-гъвкава", отбелязва още той.
Политбюрото, най-висшият орган за вземане на решения от страна на управляващата Комунистическа партия, заяви през миналата седмица, че ще "плати висока цена за низходящия натиск върху икономиката" и обеща да засили политиката на "корекции" чрез стимулиране на фискалните разходи.
Правителството прогнозира бюджетен дефицит за 2015 г. в размер на 2,3% от БВП, но финансовият министър Лоу Дзи каза през март, че реалният бюджетен дефицит ще бъде 2,7% от БВП – най-значителният от 2009 г. насам, след като се вземат предвид неизразходваните суми от предварително отпуснатите средства.
През миналата година правителствените разходи нараснаха с 8,2% – по-бавно от целта на властите в размер на 9,5%.
Очертаващото се мнение е, че прякото въздействие на правителствените разходи ще сработи, докато действията по паричната политика, включително двете свивания на лихвените проценти и понижаването на задължителните изисквания за банкови резерви, не.
В тази връзка правителството обмисля "пакет от мерки за стабилизиране на растежа и контрол на рисковете", каза цитираният икономист в мозъчния тръст. "Няма голям проблем в областта на заетостта. Те (политическите лидери – бел. ред.) са по-притеснени за финансовите рискове и рискове по дълга".