Ново силно земетресение удари Непал. То е с магнитуд 6,9 по скалата на Рихтер. Това става само ден след катастрофалния трус с магнитуд 7,9, съобщи БНР.
Над 1900 са загиналите при вчерашното земетресение в Непал, с магнитуд 7,9 по Рихтер. Ранените са повече от 4700. Броят не жертвите и пострадалите обаче най-вероятно ще се увеличи, защото властите нямат връзка с много райони, които са близо до епицентъра на труса и данните за загиналите там са по-скоро прогнозни.
Стотици хиляди сгради са изравнени със земята, включително вековни архитектурни паметници. Прекъснати комуникационни кабели оставиха голяма част от Непал откъсната от света. Земетресението и последвалите вторични трусове бяха усетени силно в Китай, Индия, Пакистан и Бангладеш. Милиони хора прекараха нощта на улицата, страхувайки се от вторични трусове. Болниците в Катманду не могат да се справят с жертвите и ранените. Лекари работят директно на улиците сред разрушените сгради. Правителството на Непал е поискало извънредна помощ от строителни компании да се включат в разчистването на отломките.
17 тела бяха извадени от снега, след паднала лавина. 61 души са били ранени от снежната маса. По-рано беше съобщено, че поне 10 от жертвите са чужденци. Няколко групи от български алпинисти в момента са в Хималаите, но по първоначална информация не са били близо до инцидента. Според посолството на България в Индия, акредитирано и за Непал, към момента няма данни за пострадали българи след разрушителното земетресение.
По-рано днес представител на министерството на вътрешните работи на страната съобщи, че броят на загиналите от земетресението в Непал е достигнал 1805. По думите му, ранените след труса, с магнитуд 7,9 по Рихтер, са над 4700. Земетресението е било на едва 2 км под земната повърхност. Сеизмолозите очакват вторични трусове в рамките на следващите няколко дни.
Най-малко 29 от 75-те окръга на Непал са засегнати от земетресението. Най-малко половината от загиналите са в долината около столицата Катманду.
Министърът на информацията на страната Минендра Риджал заяви, че трусът е причинил огромни разрушения, но данните са оскъдни. „Това, което знаем до момента е, че има много щети близо до епицентъра на земетресението, който е на около 80 км. от столицата Катманду. На този етап не мога да дам подробна информация. В началната фаза сме на събирането на данни за трагедията. Не знаем колко хора са получили наранявания, но се опитваме да разберем“, казва той.
Земетресението беше усетено силно също в Индия, Китай и Бангладеш, където има общо около 50 жертви. Трусът предизвика силна лавина в района на Еверест, като затрупа базовия лагер на алпинистите, които са в най-активния сезон за изкачване на върха. Поне 18 са вече жертвите сред алпинистите, най-малко 10 от тях са чужденци. По данни на Ройтерс, в Непал има поне 300 хил. чуждестранни туристи, пристигнали за най-благоприятния сезон за изкачване в Хиламаите. Катерачите са разпръснати навсякъде и практически е невъзможно да се установи връзка с всички.
Държави и организации са готови да помогнат на властите в Непал в спасителните дейности. ООН ще започне мащабна операция в помощ на страната. ЕС също е готов да окаже помощ на пострадалите, съобщи външнополитическата служба на Съюза. Помощ предложиха още САЩ, Русия, Китай, Индия и ред други държави.