fallback

Русия и Северна Корея обявиха година на приятелство

Двата режима засилват икономическите и военни връзки помежду си на фона на Западните санкции

10:54 | 11.03.15 г. 11
Автор - снимка
Редактор

Отлъчени от международната сцена, Северна Корея и Русия обявиха 2015 г. за година на двустранно приятелство, в която ще бъдат проведени серия от политически, икономически и културни обмени, съобщава The Telegraph.

Държавните медии в Северна Корея отбелязват, че тази година се отбелязват 70 години от корейското освобождение от японска колониална власт, както и от победата на Русия във Великата отечествена война“.

Изявлението на Пхенян е последният индикатор за близката връзка, която се развива между двама лидери и две нации, които са цел на международни санкции. И Северна Корея и Русия са обект на санкции от ООН, като организацията се опита да спре руската намеса във войната в Украйна. ООН също така наложи санкции върху Северна Корея, след като тя проведе трети подземен ядрен тест през февруари 2013 г., както и серия изстрелвания на ракети.

Отношението на Пхенян към човешките права също се обсъжда в ООН и е възможно лидерът на Северна Корея Ким Чен Ун да бъде включен в дело, отнесено до Международния наказателен съд.

Москва обаче има право на вето в Съвета за сигурност на ООН, който би могъл да защити новия ѝ стар съюзник.

За Русия ползите са основно икономически. Москва отписа 10 млрд. долара от севернокорейсикя дълг от 11 млрд. долара миналата година и обяви, че останалият 1 млрд. долара ще бъде инвестиран обратно в страната.

Руски инвеститори се съгласиха да налеят 25 млрд. долара в нестабилната железопътна мрежа на Северна Корея (в замяна на достъп до минералните ресурси на страната), а допълнителни средства ще отидат в друга инфраструктура. Частни руски фирми също така помагат на Пхенян да възстанови електрическата си мрежа, а двете страни заедно разработват свободното от лед пристанище Расон за износ на руски въглища.

Руският президент Владимир Путин също така покани на 9 май Ким Чен Ун в Москва да присъства на 70-ата годишнина от края на Втората световна война като специален гост на военния парад. Сходни покани бяха изпратени до други световни лидери, но е много възможно Путин и Ким да бъдат сами на подиума.

Основно притеснение е растящият военен съюз между Русия и Северна Корея. Двата режима наскоро обявиха планове да проведат редица армейски, морски и въздуши учения тази година.

Ким Чен Ун също така се надява да получи модерна военна технология. Неговият баща Ким Чен Ир се опита да постигне сделка за изтребители Сухой Су-35 през 2002 г. Предвид охладнелите отношения на Москва със Запада в момента, анализатори смятат, че не е невъзможно най-после да бъде постигната сделка.

Бившият севернокорейски диктатор Ким Чен Ир посети Русия през август 2011 г. в своя брониран влак за една от малкото си външнополитически срещи. Той се срещна с тогавашния президент и сегашен премиер Дмитрий Медведев.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 05:40 | 12.09.22 г.
fallback
Още от Азия виж още