Китайският износ е намалял с 3,3% през януари спрямо година по-рано, докато вносът отчита 19,9% спад през същия период. Резултатите не успяха да оправдаят очакванията на анализаторите, предава CNBC.
Месечният търговски излишък достигна рекордните 60 млрд. долара.
Мислейки, че облекчаването на мерките в Европа ще засили търсенето на китайски стоки, анализаторите, запитани от Ройтерс, заявиха, че очакват износът да нарасне с 6,3%, а вносът да спадне само с 3 на сто, така че търговският дефицит да достигне 48,9 млрд. долара.
Вместо това износът отбеляза срив с 12% на месечна база, докато вносът спадна с 21,1%, сочат данни, оповестени от Митническата администрация в страната.
Спадът е причинен от голямото намаление във вноса на стоки , по-специално на въглища, който намаля с близо 40 на сто до 16,78 млн. тона. Това е доста по-малко от 27,22-та млн. тона през декември. Вносът на суров нефт пък намаля със 7,9%.
Данните за търговията показват икономически проблеми, докато икономическият растеж през 2014 г. се оказа най-бавният от 24 години насам, анализаторите твърдят, че силните сезонни резултати по време на Лунната Нова година, подсказват, че все още е трудно резултатите да бъдат тълкувани. През миналата година празникът се падна през януари, а през тази - през февруари.
Данните за експорта на Китай са склонни на резки промени и движения в противоположни посоки, а общите резултати за януари и февруари често са по-точен показател за тенденциите, твърдят анализатори.
Властите твърдят, че очакват износът на Китай да се увеличи, но секторът ще продължи да се сблъсква с предизвикателства през 2015 г. Очаква се правителството да понижи целта си растежа на БВП до около 7% тази година след кат през 2014 г. обяви 7,4%.