Азиатските фондови борси започнаха новата седмица със смесено представяне, тъй като поради липсата на значими новини инвеститорските решения продължиха да са под влиянието на разочароващите данни за трудовия пазар в САЩ.
Данните от края на миналата седмица показаха, че американската икономика е създала значително по-малко работни места от очакваното през последния месец на 2014 г., показаха данните на Бюрото за трудова статистика.
Заетостта извън американския селскостопански сектор се е увеличила с 252 000 през декември, което е спад спрямо ревизираните в посока нагоре 353 000 в предходния месец.
Същевременно безработицата в Щатите отстъпи леко до 5,6%, отчитайки най-ниския си резултат от юни 2008 г. Пазарните участници предвиждаха по-лек спад до 5,7%.
Връщайки се в Азия, китайският бенчмарк Shanghai Composite отстъпи с 1,7%, удряйки 10-дневно дъно.
Сред най-активно търгуваните книжа бяха тези на Agricultural Bank of China и Citic Securities, изгубили съответно 2,1 на сто и 4%. China Construction Bank изтри 2,3%, а China Merchants Property и Poly Real Estate – по над 3 на сто.
В Хонконг индексът Hang Seng прекрати спада си, добавяйки 0,5 на сто на фона на ръстовете от по повече от 10% на Hutchison Whampoa и Cheung Kong.
Австралийският бенчмарк S&P ASX 200 затвори с отстъпление, провокирано до голяма степен и от поскъпването на местния долар до близо едномесечен връх спрямо зелените пари.
Спадът в цените на желязната руда засегна добивните дружества. Големите играчи като Fortescue Metals и BHP Billiton затвориха с понижения от 3,2 и 2,2%, а Atlas Iron изтри 15 на сто.
В Южна Корея KOSPI бе засегнат от спадовете на гигантите. KB Financial изтри 3%, докато Hyundai Motor потъна с почти 2% след новината, че автомобилният износ на Южна Корея е намалял за втора поредна година през 2014 г. Капитализацията на Kia Motors пък спадна с 0,8 на сто.
Пазарите в Япония останаха затворени заради честването на празника Отошидама.
Информации в местните медии показаха, че правителството на Шиндзо Абе ще предложи рекорден бюджет за следващата финансова година в размер на повече от 800 млрд. долара. Целта е да се подкрепи растежът в третата по големина икономика в света, която продължава да буксува въпреки съвместните стимулиращи мерки на правителството и централната банка.