fallback

Азиатските пазари отстъпиха въпреки положителните сигнали от Китай

Спадащите цени на петрола поставиха под натиск енергийните фирми в региона

11:07 | 23.10.14 г.
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор

Водещите фондови пазари в Азия отчетоха отстъпления в четвъртък, след като инвеститорите останаха фокусирани върху ключовите китайските данни за производството и спадащите цени на петрола.

Последните данни на британския кредитор HSBC показаха, че активността в сферата на производството в Поднебесната империя се е ускорила до най-високото си равнище в последните три месеца през октомври. Индексът на мениджърите по продажбите отчете равнище от 50,4 пункта през настоящия месец спрямо 50,2 пункта през септември. Пазарните очаквания бяха за ниво от 50,3 пункта.

"Резултатът се оказа над консенсусната оценка, така че ние вероятно бихме могли да бъдем разумно предпазливи по отношение на идеята, че икономиката се стабилизира", заяви пред CNBC Джонатан Гарнър, стратег в звеното за анализ на развиващите се пазари в Morgan Stanley.

Данните се оповестяват на фона на спекулациите за необходимостта от допълнителни мерки за стимулиране на икономиката с цел насърчаване на растежа. През третото тримесечие покачването на брутния вътрешен продукт достигна повече от 5-годишно дъно.

"Въпреки че производственият сектор вероятно ще се стабилизира през октомври, икономиката продължава да показва признаци на недостатъчно ефективно търсене. Това дава основание за по-нататъшно облекчаване и ние очакваме повече улесняващи мерки както по отношение на паричната и фискалната политика през следващите месеци", казва Хонбин Чу, главен икономист за Китай в HSBC.

Енергийните фирми в региона изгубиха позиции, след като цените на петрола продължиха да спадат в четвъртък. В предишната сесия американският суров петрол се приближи до двугодишно дъно след скока на петролните запаси.

Китайският бенчмарк Shanghai Composite спадна до едномесечно дъно за трета поредна сесия.

Производителите на петрол отстъпиха на фона на по-ниските цени на петрола. Капитализациите на Sinopec и PetroChina спадна с по над 1%.

Търговията в Хонконг отстъпи след ръста от над 1% в предишната сесия, който бе най-силния еднодневен прираст в последния повече от месец.

Японските акции отстъпиха след 10-дневния връх в сряда. По този начин бенчмаркът Nikkei 225 продължи изключителната си волатилност през тази седмица след ръста от 4% в понеделник, спада от 2 на сто във вторник и покачването от 2,6% в сряда.

Производителят на въздушни възглавници Takata изгуби 6 на сто след новината, че прокурори в САЩ разследват компанията за дефектни продукти.

Австралийският бенчмарк S&P ASX 200 се отдръпна от едномесечния връх и прекрати седемдневната си победна серия.

Акциите на компанията за сондажни услуги Boart Longyear поскъпнаха с над 50 на сто, след като дружеството се съгласи на сделка за преструктуриране с Centerbridge Partners с цел намаляване на дълга.

Южнокорейската борса премина на червена територия след 10-дневния връх в сряда.

Корабостроителното дружество Hyundai Heavy изгуби над 3 на сто след стачката на работниците в сряда, която заплаши да спре производството. Капитализациите на конкурентите Samsung Heavy и Daewoo Shipbuilding също поеха надолу, спадайки съответно с 3% и 4,5%.

Повече за проблема с въздушните възглавници вижте в материала на Bloomberg!

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 17:48 | 11.09.22 г.
fallback
Още от Азия виж още