Азиатските акции отчетоха смесено представяне във вторник на фона на повишеното внимание върху ситуацията в Хонконг и статистическите данни от Китай и Япония.
Протестиращите останаха по улиците на автономната китайска територия във вторник, влизайки в нови сблъсъци с органите на реда според местните медии. Хонконгският индекс Hang Seng спадна до нов тримесечен минимум от 23 015,85 пункта, губейки 0,92%. Местният долар пък се задържа в близост до двугодишно дъно срещу щатския си съименик.
"Вторият най-влиятелен индекс в региона отново ще бъде фокусна точка за азиатските пазари. Хонконг е съпътстван от най-големите граждански вълнения от 60-те години насам. С оглед на националния празник утре, вероятността от увеличаване на тълпите се засилва", каза пред CNBC Евън Лукас, пазарен стратег в IG.
На икономическия фронт данните от Китай показаха, че индексът на HSBC за производствената активност в страната през септември е достигнал 50,2 пункта, оставайки без изменение на месечна база.
Същевременно възстановяването на японското потребление остана слабо, пет месеца след като правителството повиши данъка върху продажбите. Разходите на домакинствата намаляха с 4,7% през август в сравнение със същия месец година по-рано, надхвърляйки средната прогноза на анализаторите за спад от 3,5%.
Мярката за потреблението намаля през всеки един от месеците, откакто правителството повиши данъка върху продажбите от 5% на 8% от 1 април в опит да намали публичния дълг.
Равнището на безработица пък неочаквано спадна до 3,5% през август от 3,8% месец по-рано. Броят на заетите се увеличи с 530 000, а безработицата oтстъпи с 400 000.
Същевременно комбинираното промишлено производство в Япония намаля с 1,5% на месечна база през август при очаквания на анализаторите за лек ръст от 0,2% след покачването от 0,4% през юли. Измерено на годишна, база промишленото производство спадна с 2,9% през август. В Хонконг компаниите от сектора на недвижимите имоти бяха най-големите губещи. Henderson Land изтри над 3 на сто, докато Sun Hung Kai Properties и Cheung Kong изгубиха по 2%.
В Китай Shanghai Composite се изкачи леко до 2 363,95 пункта, добавяйки 0,26 на сто.
Японският бенчмарк Nikkei 225 пък затвори на едноседмично дъно, спадайки с 0,84% до 16 173,52 пункта. Натиск приложи йената, която се засили до 109,4 за долар след 6-годишното дъно в понеделник.
Капитализацията на Japan Airlines спадна с 0,3 на сто след новината, че компанията може да е станала жертва на кибератака.
Акциите на Sumitomo поевтиняха с 12%, след като дружеството сви годишната си прогноза за печалбата с 96%.
Австралийският бенчмарк S&P ASX 200 се оттласна от 7-месечното дъно в понеделник, добавяйки 0,54% до 5 292,80 пункта.
Australia New Zealand Banking, Westpac, Commonwealth Bank of Australia и National Australia Bank добавиха по повече от 1%.
В Южна Корея KOSPI отстъпи до 2-месечно дъно от 2 020,09 пункта, спадайки с 0,32%. Данните от страната показаха, че промишленото производство е отчело най-значителния си месечен спад от 2008 г. насам през август.
Технологичният гигант Samsung Electronics бе сред най-големите губещи, изтривайки близо 1 на сто.