Водещите фондови пазари на азиатския континент затвориха търговията в четвъртък със смесено представяне часове след края на двудневното заседание на Федералния резерв на САЩ. Топ печеливш се оказа японският индекс Nikkei 225, който добави повече от 1% след поредното поевтиняване на йената.
Федералната комисия за открития пазар (Federal Open Market Committee – FOMC) потвърди досегашната си теза, че лихвените равнища ще бъдат повишени след изтичането на "значителен период от време", след като бъде прекратена програмата за месечните покупки на облигации.
"На база на оценката си за икономическите условия Комитетът реши, че това определение е подходящо", каза председателят на Фед Джанет Йелън на пресконференцията след срещата. Тя отново потвърди, че бъдещите решения относно лихвите ще зависят от икономическите данни и няма да бъдат обвързани с конкретни дати и срокове.
Решението на американските централни банкери изпрати нагоре курса на долара спрямо останалите водещи валути в света, включително йената. Японските пари поевтиняха до ново 6-годишно дъно, губейки 0,30 на сто до 108,69 за долар.
Евтината йена за пореден път изпрати нагоре Nikkei, който добави 1,13% до 16 067,57 пункта.
Макроданните от Страната на изгряващото слънце показаха, че търговският дефицит се е свил неочаквано през август, след като вносът се е понижил с по-бързо темпо в сравнение с износа.
На неизгладена база през август търговският недостиг е отстъпил до 948,5 млрд. йени (8,73 млрд. долара) спрямо 964 млрд. йени през юли според последните данни на японското Министерство на финансите. Цифрите изненадаха приятно пазарните участници, които прогнозираха дефицит от 1,03 трлн. йени.
През август износът е намалял с 1,3% на годишна база. Експертите очакваха по-рязък спад – с 2,6%. За сравнение, през юли статистиката отчете ръст от 3,9%.
Вносът пък се е понижил с 1,5% на годишна база. Цифрата разочарова анализаторите, които смятаха, че импортът ще намалее по-слабо – с 1,2%. През юли вносът регистрира покачване от 2,3% на годишна база.
Разочарование претърпя Sony, чиито акции затвориха със спад на цената от почти 9 на сто. В сряда гигантът в сферата на производството на електроника заяви, че очаква да отчете нетна загуба от над 2 млрд. долара през текущата фискална година.
В Китай Shanghai Composite нарасна с 0,35% до 2 315,90 пункта.
Данните от страната показа, че цените на новите жилища са нараснали с едва 0,5 на сто на годишна база през август в сравнение с покачването от 2,5% през юли. Измерени на месечна база пък, цените отчетоха своя четвърти пореден спад, изостряйки тревогите за корекция на пазара на недвижими имоти.
В Хонконг Hang Seng спадна с 0,94% до 24 147,03 пункта, изтривайки цялото постигнато разширение от началото на седмицата.
Австралийският бенчмарк S&P ASX 200 пък се покачи леко с 0,16% до 5 415,80 пункта, възстановявайки се от повече от двумесечното дъно в предходната сесия.
Златотодобивните компании отчетоха тежки загуби, след като цената на жълтия метал спадна до най-ниското си равнище от декември 2013 г. насам. Kingsgate Consolidated изтри 3,6%, а Alacer Gold изгуби над 6%.
Южнокорейският бенчмарк KOSPI отстъпи c 0,72% дo 2 047,74 пункта след двуседмичния връх в предишната сесия.
Акциите на Hyundai Motor се сринаха с над 9 на сто, след като автомобилният производител отправи оферта на стойност 10 млрд. долара за парцел земя в най-скъпия квартал в Сеул – Гангнам. Конкурентът Kia Motors пък отстъпи с близо 8%.