Китай ще забрани вноса и местната продажбата на въглища с високо пепелно и сярно съдържание от началото на 2015 г. в опит да се справи със замърсяването на въздуха, предава CNBC.
Очаква се новите мерки да засегнат силно добивната промишленост на едни от най-големите външнотърговски партньори на Поднебесната империя – Австралия и Южна Африка. Според неофициални данни Китай е внесъл около 54 млн. тона австралийски въглища и още 13 млн. тона от Южна Африка през 2013 г.
Непосредствено след представянето на данните индексът ICE globalCOAL Newcastle спадна до най-ниското си равнище от 29 май 2009 г. на фона на пренасищането на предлагането и забавянето на търсенето от страна на Китай – вносител номер едно в света.
Съгласно новите разпоредби, които ще влязат в сила през януари, правителството поставя нови изисквания за добива, продажбите и вноса на въглища в Поднебесната империя. Най-строгите изисквания са за градовете в южната част на делтата на Перлената река, източната делта на река Яндзъ и трите северни града-провинции – Пекин, Тиендзин и Хъбей.
Най-засегнати обаче вероятно ще се окажат крайбрежните райони, като Гуандун и провинция Джъдзян, които са едни от най-големите вносители на въглища в Китай.
"Въглищата, които не отговарят на тези изисквания, не трябва да бъдат внасяни, за да се продават, нито дори за да бъдат транспортирани на дълги разстояния", заяви Китайската комисия за национално развитие и реформи, добавяйки, че митническите органи ще проверяват качеството на вносните въглища.
Правителството също така ще въведе забрана за добива, продажбата, транспорта и вноса на въглища с пепелно и сярно съдържание от съответно над 40 на сто и 3 на сто.
"Този нов закон ще удари най-много австралийските износители. Въпреки това въвеждането на новите мерки от началото на 2015 г. дава известно време на добивните компании и търговците да коригират действията си", каза базиран в Шанхай инвеститор във въглища.