Китай снижи критериите за осъществяване на сделки по сливане, придобиване и разменяне на активи, осъществявайки пореден опит за рационализация на бюрокрацията и насърчаване на търговията с ценни книжа, предава Ройтерс.
Съгласно новите правила листнатите на фондовите борси дружества вече не се нуждаят от одобрението на Китайската комисия за регулиране на ценните книжа (China Securities Regulatory Commission – CSRC) при покупка, продажба или прехвърляне на активи, при условие че тези сделки не се осъществяват без знанието на органа.
Новите правила също така позволяват на финансовите пазари да играят по-голяма роля в ценообразуването на новите акции.
Нови ценни книжа, издадени след сливанията и придобиванията, ще имат отражение върху търсенето на пазара, а оттам и върху ценовата си политика. Според новия регламент компаниите ще трябва да оповестяват публично както съотношението цена/печалба (Price to Earnings – P/E) на своите акции, така и цена/счетоводна стойност на акция (Price/Book value per share – P/B).
Китай също така вече позволява на листнатите компании да финансират своите сливания и придобивания чрез по-голямо разнообразие от инструменти, като например привилегировани акции или частно пласиране на конвертируеми облигации.
"Изменението на правилата за сливане и придобиване е в отговор на призива на правителството за намаляване на бюрокрацията и насърчаване на сливанията. Това е едно от най-важните изменения сред икономическите структурни промени", посочиха от CSRC.
Власите в Пекин също така премахнаха изискването за минимална стойност на акциите, които трябва да се продават от малките и средни предприятия, когато те финансират своите сливания и придобивания.