Азиатските акции поевтиняха днес, след като геополитическото напрежение в Ирак засенчи по-добрите от очакваното данни за икономиката на САЩ, пише CNBC.
Същите причини оказаха влияние върху търговията на Wall Street снощи. Там Dow Jones Industrial Average отчете най-големия си спад от близо месец въпреки добрите новини за пазара на имоти и потребителското доверие.
Японският бенчмарк Nikkei 225 спадна с 0,71% до едноседмично дъно от 15 266,61 пункта, след като пазарните участници прибраха печалбите. В Китай Shanghai Composite се смъкна с 0,41% до 2 025,50 пункта. В Южна Корея KOSPI изтри 0,63 на сто от стойността си до 1 981,77 пункта.
В Австралия основният индекс S&P/ASX 200 спадна за трети пореден ден – с 0,57% до 5 402,01 пункта. Хонконгският Hang Seng остана почти без изменение, понижавайки се с 0,06% до 22 866,70 пункта.
Премиерът на Япония Шиндзо Абе обяви края на 15-годишната дефлационна спирала в страната – симптом, който според болшинството икономисти забавяше растежа в третата най-голяма икономика в света, възпирайки потреблението и инвестициите.
На борсата в Токио акциите на Fast Retailing и SoftBank поевтиняха с над процент всяка.
Цената на книжата на Toyota Motor останаха без изменение точно преди автопроизводителят да разкрие подробности за цената и дизайна на новия си модел електрически коли.
В Китай инвеститорите пренебрегнаха новината, че Пекин ще облекчи правилата за някои чужди компании, които инвестират в предприятия извън банковия сектор на страната.
Компаниите от сектора на недживимите имоти отново бяха в полезрението на пазарните участници. Акциите на Poly Real Estate поевтиняха с 1,4%, а тези на China Merchants Property - с 2%.
Добивните компании повлякоха S&P/ASX 200 в Австралия. Капитализацията на Rio Tinto и BHP Billiton се сви с по 0,7 на сто, след като цените на желязната руда се понижиха за пръв път от пет дни. Страната ревизира в посока надолу цената на рудата за 2015 г. до 94,60 долара за тон от 100,80.
В Южна Корея книжата на Samsung Electronics поевтиняха с 2 на сто.