Военните разходи на Китай са надхвърлили 145 млрд. долара през миналата година след увеличаване на инвестициите в безпилотни самолети, военни кораби, самолети, ракети и кибер оръжия, съобщава американското военно министерство. Равнището е далеч по-високо от официалното обявеното от Пекин, пише CNBC.
Оценката на Пентагона се базира на цените и обменните курсове през 2013 г. Нивото е с 21 на сто над обявените от китайското правителство 119,5 млрд. долара. Новината бе подробно описана в годишния доклад на американското военно министерство пред Конгреса, който представи солидния напредък на китайските отбранителни мощности.
Изследването признава, че изчислението на китайските разходи е трудна задача с оглед на "лошата счетоводна прозрачност и непълния преход от командна икономика".
Реакцията на китайските власти не закъсня. Министерство на отбраната на Поднебесната империя посочи в изявление на своя уебсайт, че е "решително против" доклада на Пентагона.
"Докладът (бел. ред. – на Пентагона) за отбраната и сигурността представя абсурдни критики към нормалната отбрана на Китай, което е напълно погрешно", отбелязаха китайските власти. "Що се касае до подробностите около съдържанието на американския доклад за тази година, ние в момента го оценяваме и ще реагираме допълнително в зависимост от ситуацията", се посочва още в изявлението.
Новината идва в момент, когато напрежението по оста Пекин-Вашингтон е особено засилено. В понеделник правосъдното министерство на САЩ повдигна обвинения срещу петима китайски военни хакери за кражба на търговски тайни посредством кибершпионаж. Основни цели на шпионажа са били шест щатски компании в отраслите на ядрената и слънчевата енергетика и металостроенето, както и Съюза на американските стоманопроизводители.
“Американското правителство няма да толерира действията на никоя държава, която опитва незаконно да саботира американски фирми и да подкопава честната конкуренция на пазара”, коментира тогава министърът на правосъдието Ерик Холдър.
"Китай използва своята способност за подпомагане на разузнаването срещу американската дипломатическа, икономическа и отбранителна индустрии, които подкрепят националната отбранителна програма на САЩ", посочи от своя страна след представянето на доклада американският военен министър Чък Хейгъл.