Семействата в Китай продължават да се свиват по размер, сочи нов доклад на Националната комисия за здраве и семейно планиране.
Добре известно е, че политиката за отглеждане на едно дете изигра ключова роля в намаляването на броя на членовете на домакинствата в азиатската страна. От средно 5,3 души на домакинство през 50-те години те намаляха до 3,02 през 2012 г., пише BusinessWeek.
Но това наложено от властите ограничение не е основният двигател на въпросните процеси през последните години, сочи докладът "Развитие на китайското семейство 2014". Все по-силно влияние имат вътрешната миграция и променящите се социални норми в страната през последните години.
Към 2010 г. Китай имаше над 160 млн. домакинства, съставени от един или двама души. Това се равняваше на 40 на сто от общия брой домакинства в страната, чийто брой обаче нарасна с 25 на сто от 2000 до 2010 г.
През същото десетилетие броят на едночленните домакинства се удвои, а тези от по двама души се увеличиха с 68 на сто.
Какво доведе до увеличаването на броя малки семейства?
В градовете младите хора имат много повече занимания, поради което чакат по-дълго, за да се оженят. „Все по-голям брой добре образовани хора решават да се женят на по-късна възраст заради кариерата си“, гласи докладът. Той разкрива още, че промененото отношение към брака също е накарало мнозина да изберат да останат сами.
Тъй като населението на Китай остарява бързо, все повече и повече семейства са в напреднала възраст. 88 млн. от семействата в страната са съставени от хора над 65-годишна възраст, което е около една пета от общия брой.
Забелязва се и нарушаване на дългогодишния китайски обичай по-възрастните родители да живеят заедно с децата си. Около 300 млн. селски работници са мигрирали в градовете, където живеят далеч от родните си места. Това обаче се оказва проблем за провинцията, защото допринася за увеличаващата се бедност сред възрастните хора.
В заключение докладът допълва, че днешните 430 млн. китайски домакинства (една пета от семействата по света), ще се увеличат до повече от 500 млн. до 2040 г.