fallback

Борсите в Азия не намериха единна посока

Япония вече се радва на силно потребителско търсене, посочи експерт след представянето на данните на растежа на БВП

11:24 | 15.05.14 г.

Азиатските фондови борси постигнаха смесени резултати в четвъртък, следвайки колебливите настроения на Wall Street от предходния ден. Търговията на континента не успя да намери силна подкрепа въпреки положителните данни за растежа на третата най-голяма икономика в света – Япония, предава CNBC.

Брутният вътрешен продукт (БВП) на островната страна се върна към растеж през първото тримесечие на тази година въпреки бавния ръст на световната икономика. За периода двигател се оказа вътрешното търсене заради повишението на данъка върху продажбите от 1 април и заради отчетеното подобрение на трудовия пазар.

Японската икономика се разшири с годишния темп от 5,9 на сто след рязкото забавяне в края на 2013 г. Предварителните данни разкриха също, че БВП се е повишил с 1,5% спрямо последното тримесечие на 2013 г. на сезонно изгладена база, когато растежът бе 0,2 на сто. Анализаторите очакваха ръст от 1% на тримесечна база.

"Ръст от 5,9% означава, че хората не купуват само тоалетна хартия. Те купуват всякакви видове стоки и разширяват консумацията си. Досега голяма част от Абеномиката зависеше от печатането на пари и по-слабата йена, но това, което виждаме сега, е силно потребителско търсене", заяви Мартин Шулц, старши икономист в Fujitsu Research Institute.

Въпреки данните за растежа японският бенчмарк Nikkei 225 отстъпи с 0,75% до 14 298,21 пункта. Натискът дойде, след като валутната двойка долар-йена спадна под границата от 102,00, удряйки едноседмично дъно. Пазарните участници останаха предпазливи и предвид предстоящата по-късно през деня реч на гуверньора на Японската централна банка Харухико Курода.

В центъра на събитията бяха компаниите от финансовия сектор. Sumitomo Mitsui Financial изтри 3 на сто след спад на тримесечната печалба от 20%. Капитализацията на Credit Saison пък се сви с цели 13% след представения слаб отчет.

Покачващото се напрежение между Китай и Виетнам също приложи натиск върху пазарните настроения. Антикитайски демонстранти подпалиха няколко чуждестранни фабрики и нанесоха щети на множество други промишлени обекти в южната част на Виетнам. Протестиращите нападнаха промишлени обекти, сметнати от тях за китайски, но някои от предприятията са били тайвански и южнокорейски.

Китайският индекс Shanghai Composite изгуби 1,12% до 2 024,97 пункта, удряйки едноседмично дъно.

Акциите на компаниите за недвижими имоти Poly Real Estate, Shanghai Shimao и China Merchants Property поевтиняха с по 2 на сто поради продължаващите тревоги около спада в сектора. По-рано тази седмица Китайската централна банка поиска от банките да намалят лихвите по ипотеките в отговор на забавянето на пазара.

Австралийският бенчмарк S&P ASX 200 добави 0,26% до 5 510,80 пункта, достигайки най-високото си равнище в последните две седмици.

Най-голямата агрокомпания в страната Graincorp отчете ръст от 0,7% въпреки спада на нетната печалба от 43 на сто.

Индийските акции се върнаха към печалбите в навечерието на представянето на резултати от изборите. Бенчмаркът BSE SENSEX добави 0,14 на сто до 23 848,99 пункта.

В Южна Корея KOSPI затвори с лек спад от 0,03% дo 2 010,20 пункта, отстъпвайки леко от най-високото ниво от началото на годината, достигнато в предишната сесия.

Книжата на Samsung Electronics поевтиняха с 0,3 на сто, докато производителят на стомана Posco изтри повече от 1% от пазарната си капитализация.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 11:00 | 27.08.22 г.
fallback
Още от Азия виж още