В различни посоки затвориха водещите индекси в Азия, след като през април китайското производство остана на негативна територия за четвърти пореден месец.
В Япония Nikkei 225 се изкачи на двуседмичен връх, след като се повиши с 1,09% до 14 54,27 пункта, изтривайки загубите от вчера. В Китай Shanghai Composite спадна с 0,26% до 2 067,38 пункта. Хонконгският Hang Seng се смъкна с 0,97% до 22 509,64 пункта.
В Австралия водещият индекс S&P ASX 200 записа ръст от 0,7% до 5 517,77 пункта и нарасна до най-високото си ниво от юни 2008 г. Южнокорейският KOSPI се понижи с 0,19% до 2 000,37 пункта. В Индия SENSEX продължи покачването си. В сряда индийският бенчмарк добави 0,45% до 22 859,89 пункта.
Изготвяният от HSBC и Markit Economics индекс на мениджърите по покупките за производствената сфера в Китай се повиши до 48,3 пункта през април в сравнение с отчетените 48 пункта през март. Въпреки това измерителят остана на червена територия за четвърти пореден месец. Всяко ниво под 50 пункта е индикатор за свиване на активността.
Новините повлияха на инвеститорското настроение в Китай. Юанът поевтиня до 16-месечно дъно. Банките бяха във фокуса на пазарните участници, след като Централната банка на Китай съобщи, че ще намали размера на задължителните резерви за търговските банки в селските райони с 2 процентни пункта, считано от петък. Целта е стимулиране на активността в по-слабите региони на Поднебесната империя.
Ценните книги на Bank of China поевтиняха с 0,8, а тези на Hua Xia Bank - с над 1 на сто.
На борсите в Япония акциите на Softbank и Fast Retailing поскъпнаха с 1%, тези на Mitsubishi Motors - с 3%, а тези на Sony – с повече от процент.
Книжата на Panasonic увеличиха стойността си с почти 2%, след като изпълнителният директор на Tesla Елън Мъск каза, че най-вероятно японската компания ще партнира на автопроизводителя в 5-милиардна инвестиция за изграждането на завод за батерии в САЩ.
Капитализацията на железопътния и хотелиерски оператор Seibu Holdings нарасна с 11% след излизането му на борсата в Токио.
В Австралия доларът изгуби позиции след данните за инфлацията в страната. Основният измерител на инфлацията е достигнал 2,6% през първото тримесечие на тази година, което е с 0,6 процентни пункта по-слабо спрямо данните от предходния отчетен период. Стойностите не оправдават и очакванията на анализаторите, които предвиждаха инфлацията да се засили до 2,9%. По-слабите данни предизвикаха опасения относно икономическия растеж на Австралия.
Банките поведоха печелившите, като Westpac и Commonwealth Bank of Australia повишиха пазарната си капитализация с по процент, докато Macquarie Group прибави 1,5 на сто към своята.
Акциите на Australand Property Group поевтиняха с над 1%, след като компанията отхвърли предложението за придобиване, отправено от Stockland.
В Южна Корея KOSPI изтри първоначалните печалби. Акциите на Samsung Electronics поевтиняха с процент.