Създаването на работни места ще е ключово за икономиката на Китай. Около тази теза гравитираше изказването на премиера Ли Къцян, който изнесе специална реч след края на годишната сесия на Парламента.
Очаквано или не, министър-председателят призна негласно гъвкавостта на целевото равнище на растеж. По-рано властите посочиха резултат от 7,5 на сто за приемливо разширение на втората по сила икономика в света през 2014 г. Намеците на Ли за възможно отстъпление от тази кота обаче бяха повече от видими – факт, който провокира смесени чувства сред пазарите.
В действителност днес се роди поредната голяма новина от Поднебесната империя. Управляващите в Пекин за пореден път доказаха, че далеч не са онзи затворен тоталитарен режим, който сееше основно песимистични чувства сред всички странични наблюдатели. Властта видимо е отворена за политически и финансови иновации, което практически може да промени цялата философия на съвременната икономика.
Най-многолюдната страна в света години наред бе известна с безкрайно евтините си и също толкова некачествени износни стоки, които заливаха пазарите по света. Това обаче надали ще продължи вечно. Китай се насочва с все по-голяма сила към сектора на бъдещето – технологиите, който по думите на премиера трябва да е сред основните приоритети.
Друг основен момент в бъдещето пред Китай е склонността към финансови и фискални реформи. Макар че желаното разчупване на строго контролирания от правителство юан все още не е налице, подобни сигнали могат да бъдат открити в изказванията на почти всички ключови ръководители на Партията.
Много анализатори смятат, че годишният икономически растеж през първото тримесечие ще се забави до 7,5% от 7,7% през четвъртото на 2013 г. По думите им всяко политическо действие, включително и евентуално съкращаване на задължителните минимални резерви на банките, за което намекнаха властите в последните дни, ще бъде минимално усилие за гарантирането на стабилността на финансовите пазари.
Разумните пазарни участници обаче отдавна са си направили сметката. Китай ще расте все по-бавно, но ще е все по-стабилен. Който има смелост да погледне малко по-дългосрочно, вече е заел своите позиции.
Имат ли смелост китайските власти да стигнат докрай? Как ще бъдат реализирани реформите? Какво бъдеще очаква Поднебесната империя? Отговорите на тези и други въпроси вижте в разговора на Вероника Денизова от Bulgaria On Air c Димитър Вучев от Investor.bg!