fallback

Все повече западни компании съкращават работни места в Китай

Причината се крие в забавения икономическия растеж, покачващите се разходи за труд и някои от наложените от китайските власти ограничения

22:16 | 13.12.13 г.
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор

След години на експанзия в Китай някои западни компании съкращават работни места, след като втората най-голяма икономика в света отчете най-бавния си ръст за последните 20 години, пише Wall Street Journal.

Hewlett Packard Cо. съобщи, че свива минимално работната си сила в Китай. Въпреки това компанията определя Поднебесната империя като един от най-важните си пазари.

Johnson & Johnson орязва продажбите си на фармацевтични продукти с неопределена сума, споделят близки до компанията лица, пожелали анонимност.

Доставчикът на софтуерни услуги Bsquare Corp. затвори офиса си в Пекин.

От ManpowerGroup Inc., една от най-големите световни компании за подбор на персонал, казват, че през октомври позициите, които предлага от името на големите чуждестранни компании в Китай са намалели с 25% през тази година – по-рязък спад, отколкото по време на световната финансова криза.

Китай обаче все още е един от най-важните пазари за западните компании. Преките чуждестранни инвестиции, които дойдоха в страната от САЩ и Европейския съюз, бяха за 9,4 млрд. долара за първите 10 месеца на годината. Това е ръст от 19% спрямо година по-рано.

IMAX Corp., General Motors Cо., Wal-Mart Stores Inc. са сред компаниите, които възнамеряват да разширят дейността си в азиатската държава.

Забавянето на китайската икономика и покачващите се разходи за труд са основните причини, поради които чуждестранните компании се отдръпват от Китай. Или поне това показват данните от проучване на Американската търговска камара в Пекин.

IBM също съкращава неопределен брой работници в Китай, твърди синдиката на компанията Alliance@IBM. Компанията за информационни технологии, която съкращава работни места в световен мащаб, отказа да коментира планираните уволнения в Китай.

Възходът на китайските конкурентни фирми и наложените ограничения от страна на китайските власти относно ценообразуването, контрола на качеството и бизнес практиките на западните компании, също накараха някои концерни да преосмислят своята експанзия, смятат анализатори.

Западни концерни като френския Pernod Ricard SA и американския производител на лекарства Еli Lilly & Co. посочват Китай като причина за слабия им растеж през последното тримесечие.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 22:39 | 12.09.22 г.
fallback
Още от Азия виж още