Банките могат да бъдат приятно изненадани от агресивен пакет от реформи след Третия пленум на Комунистическата партия в Китай. Това заяви пред CNBC старши научният сътрудник в Йейлския университет Стивън Роуч.
"Надяваме се, че президентът на Китай Си Дзинпин ще представи планове за създаване на национална система за социално осигуряване, за реформа на държавните предприятия, както и за създаване на единна система за оценка на градските и селските земи", отбеляза Роуч.
Част от предишните пленуми на Комунистическата партия са се оказвали повратни точки за големи политически промени в Китай. През 1978 г. държавният лидер Дън Сяопин обяви план за реформа, която доведе до отварянето на китайската икономика и проправи пътя за бързо икономическо развитие.
"Стратегията е ясна. Китай измества модела от външно към вътрешно търсене и управляващите трябва да правят неща за постигането на тази цел", посочи Стивън Роуч.
По думите му ключът към този преход е в промяната на поведението на китайските семейства, които трябва да се отдалечат от културата на "спестяване от страх" и да предприемат "разходи с увереност".
"За да постигне това, правителството трябва да изгради мрежа за социална сигурност, която е пренебрегвана досега", посочи експертът. Той добави, че се надява да види реформи в социалното осигуряване, пенсионната система, здравеопазването, както и реална либерализация на лихвените проценти.
"Ако успеят да направят това, тогава семействата ще бъдат по-уверени в бъдещето си", добави още той.
Роуч, който преди това е работил като ръководител на азиатското звено на Morgan Stanley, заяви също, че очаква напредък по отношение на приватизацията на държавни предприятия. Въпреки това много анализатори изразяват съмнения за това дали правителството е склонно на подобен драстичен ход.
Повече за Третия пленум на Комунистическата партия в Китай може да научите от материала на Bloomberg!