С оглед на нарастващата перспектива коалиция от държави, водена от САЩ, да започне военни действия срещу режима на сирийския президент Башар Асад все по-важен става въпросът за бъдещето на страната. Как би изглеждала Сирия без кървав диктатор на власт? Експерти по сигурността предупреждават, че вероятността картината да не бъде никак розова е напълно реална.
В действителност продължаващото кърваво разслоение на сирийското общество води страната към ръба на ужасяваща жестокост. Още по-лошо – това може да доведе до дестабилизиране на целия близкоизточен регион. Възможността за подобно негативно развитие на сценария е напълно реална на фона на нестабилността на съседните на Сирия режими, част от които бяха отслабени от поредицата от социални бунтове, известни под по-общото название "Арабска пролет".
Режимът на Асад се оказа наистина кървав – повече от 100 000 убити, над 130 000 изчезнали или задържани, стотици хиляди ранени и около 3 млн. емигрирали за постоянно от страната от март 2011 г. насам, според най-актуалните към момента данни на Организацията на обединените нации (ООН), припомня WBP Online. Съществува ли обаче възможност отстраняването му от власт да донесе още по-големи кръвопролития? Причините за подобен сценарий могат да бъдат търсени в основната структура на сирийското общество и неговата история.
На първо място от историческа гледна точка сирийското общество е хетерогенно, с няколко различни религиозни групи и етнически малцинства, част от които имат многовековни повсеместни конфликти на интереси.
Първичното разделение се забелязва още с първия поглед към общественото разслоение. От едната страна стоят мнозинството сунити – около 74% от близо 23-милионното население на Сирия. На другия полюс пък са алауитите (приблизително 12% от общата популация), които до голяма степен формират политическия и военния елит на нацията. Сред другите малцинствени групи са друзите (около 4%), евреи и християни (10%).
Макар и с променлив успех, силната мултикултурна смес успява да съжителства сравнително мирно години наред въпреки използваните често брутални средства от авторитарния режим на семейство Асад, който доминира в страната от 1971 г. насам.
Вижте коментар на редактора на Bloomberg Елиът Готкин!
Години наред политическият елит в Сирия е почти изцяло воден от мистична религиозна група, следваща каноните на шиитския ислям. Въпреки това алауитите не са били доминираща сила в страната винаги - в действителност от историческа гледна точка те по-скоро могат да бъдат класифицирани като най-бедната, най-презираната и най-малко образованата част от обществото.
По време на френския мандат между двете световни войни алауитите са били избрани да служат в армията и в обществените ведомства. Решението на френските колонисти никак не е било случайно – те са търсили противовес на силните както от финансово, така и от политическо естество сунитски фамилии.