fallback

Индийските несгоди на чуждите компании

Редица реномирани фирми от чужбина наскоро се изтеглиха от страната, намалиха бизнеса си, или отлагат инвестиционните си планове

15:46 | 21.08.13 г. 2
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор

Докато от началото на годината икономическият растеж в Индия се забавя, и приходите на най-големия местен автомобилен производител се свиват – през второто тримесечие с близо 7 на сто в сравнение с миналата година. Но сега Maruti Suzuki India е изправена пред нов проблем - бързия спад на стойността на индийската валута, пише в свой анализ Wall Street Journal.

От миналата сряда насам рупията се е обезценила с почти 3 на сто, а от май спадът е с около 15 процента. „Ако рупията остане там, където е сега, във всеки сектор ще боли“, казва главният финансов директор на Maruti Аджай Сет. „Цялата тази среда в момента е изключително трудна".

Слабостта на индийската валута и възможния по-бавен растеж може допълнително да усложнят бизнеса на компаниите в Индия, където мултинационалните концерни така или иначе вече обмислят дали инвестициите им там наистина се изплащат. Претоварената инфраструктура, честите прекъсвания на електрозахранването, затрудненото придобиване на земя и вездесъщата бюрокрация на държавата усложняват живота на  корпорациите. 

Когато индийската икономика все още нарастваше средно с по 8 на сто на година, какъвто бе случаят в периода между 2006 и 2011 г., положителната перспектива за втората по големина страна в света по население надделяваше над рисковете. Но сега икономическият продукт  нараства само с 5 процента, а тези сметки вече не излизат.

Редица реномирани фирми от чужбина, като например корейският производител на стомана Posco и американският гигант от търговията на дребно Wal-Mart Stores, наскоро се изтеглиха от страната, намалиха бизнеса си, или отлагат инвестиционните си планове.

Във вторник рупията достигна ново рекордно ниско ниво - 64 рупии за долар, преди да се възстанови частично. В същото време чуждите инвеститори отново са нетни продавачи на борсата в Бомбай. Това допринесе за спад от 0,3% в бенчмарка S&P Sensex, който този месец вече падна с повече от 5 на сто.

Сривът на рупията - причинен от масивното изтичане на капитали от страната в очакване на по-малко гъвкавата парична политика на Федералния резерв на САЩ, което преди това вкарваше пари в страната, има както пряко, така и косвено въздействие върху бизнеса в Индия.

За японската Suzuki Motor, която притежава около 56 на сто от акциите на Maruti Suzuki, слабата рупия означава по-ниски печалби вкъщи и в Индия, каза говорител на концерна. От една страна заради този тренд се увеличават разходите за внос на части за Maruti. От друга страна поскъпват и лицензионните плащания към японците, които ще бъдат таксувани по-скъпо в йени.

Сегашната прогноза за годишната печалба на Suzuki се основава на средния обменен курс между юли и края на фискалната година през март – 1,60 йени на рупия, заяви говорител. Всяко число под тази стойност означава по-ниска печалба, каза той. Във вторник рупията струваше само 1,53 йени.

По-високите разходи за внос на суровини, които са предизвиквани от слабата рупия, са особено болезнени за производството. Дружества в сферата на потребителската електроника, които внасят много части предварително, увеличат вече цените си в Индия.

Така например Samsung Electronics вдигна през юли цените на мобилните си телефони и други електронни устройства с 2 до 3 процента, за да компенсира по-високите разходи на вносни компоненти, твърди говорител на корейския концерн.

Но някои отрасли се възползват от по-слабата валута. Големи индийски компании, които поемат външни IT услуги, като Wipro Ltd., Infosys Ltd. и Tata Consultancy Services Ltd, генерират повече от 90% от продажбите си в чужбина. Повечето от тях конвертират своите международни продажби първоначално в долари и след това в рупии. Съответно обезценяването на рупията с 1 на сто ще означава за тези компании общо увеличение на печалбата от близо 2,5 на сто, казва Сандип Мутанги, анализатор в индийската IIFL Capital.

Но слабата рупия косвено увеличава и цената на кредита в Индия. Индийската централна банка повиши лихвените проценти в подкрепа на валутата и за да се предотврати високата инфлация. Тя ще продължи да го прави, ако нищо в тенденцията за обменния курс не се промени. Това увеличава цената на заемите за потребителите и бизнеса, което от своя страна повлиява на икономическия растеж.

„Сривът на рупията е вот на недоверие срещу правителството. Ако то не се погрижи за проблемите, нищо няма да се промени", каза Рави Венкатесан, бивш изпълнителен директор на Microsoft в Индия и автор на книга за инвестиране в страната. „Основните проблеми, за които трябва да се погрижи то, са прастари: нарастващият [търговски] дефицит, по-слабата икономика, трудностите при правене на бизнес".

Ако по-слабата рупия, а и растящите цени, накарат правителството да отвори още икономиката, това не би било лошо, казва Венкатесан. „Ние действаме и очевидно се реформираме само в кран случай - когато има криза", добави той.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 04:57 | 06.09.22 г.
fallback
Още от Азия виж още