fallback

Негативни данни от Китай засегнаха азиатските борси

Водещият индекс в Шанхай обаче се повиши с 0,6%, а японският Nikkei 225 нарасна с 1,3% след положителни данни от проучването Tankan

12:18 | 01.07.13 г.
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор

Повечето азиатски пазари започнаха новото тримесечие със спадове. Пониженията бяха продиктувани от допълнителното забавяне на производствената активност в Китай, Тайван и Южна Корея, което се оказа негативен сигнал за развитието на националните икономики.

Японските борси обаче приключиха днешната сесия, достигайки до най-добрия си резултат от повече от месец насам, след като щатският долар се повиши на ниво над 99 йени.

Нагласите на инвеститорите към много от пазарите бяха попарени от негативните икономически данни от Китай. Най-чувствителен спад бе отчетен в Австралия – един от ключовите доставчици на суровини за втората по сила икономика в света.

"Ясно е, че китайската икономика продължава да се преструктурира. Това ще включва бързи мерки за подобряване на растежа и предоставяне на допълнителна ликвидност", каза Анет Бечър, експерт за тихоокенския регион в TD Securities.

Основният австралийски индикатор S&P/ASX 200 се понижи с 1,9 на сто през първия ден на новата фискална година в страната. Южнокорейският бенчмарк Kospi загуби 0,4%, докато тайванският Taiex приключи сесията с ръст от 0,3 на сто.

Китайският индекс Shanghai Composite се покачи с 0,6 на сто. Ръстът бе предшестван от тежкия спад от 14% за индикатора през юни. Пазарите в Хонг Конг от своя страна бяха затворени заради национален празник.

Въпреки загубите в следобедната търговия японският Nikkei 225 се изкачи с 1,3% до 13 852,50 пункта – най-високото ниво на затваряне от 29-ти май насам.

Пониженията в голяма част от индексите дойдоха след като две отделни проучвания за производствената активност в Китай показаха отстъпления през месец юни. Официалният правителствен PMI индекс отстъпи до 50,1 пункта в сравнение с 50,8 пункта през май. Изготвеното от Markit и HSBC алтернативно проучване показаха спад до 48,2 пункта през юни спрямо 49,2 пункта през май.

Междувременно отделни проучвания на HSBC в Южна Корея и Тайван също констатираха отслабени позиции за местните производители. И двете страни са пряко засегнати от забавянето в Китай, поради широкото международно сътрудничество.

Ценните книжа на листнатата в Шанхай Industrial & Commercial Bank of China Ltd. добавиха 0,3 на сто към стойността си, докато при Agricultural Bank of China Ltd. ръстът бе с 1,2%.

Акциите на някои добивни компании отстъпиха на борсата в Сидни на фона на негативните данни за производствената активност в Китай. Ценните книжа на BHP Billiton отстъпиха с 1,4%, докато тези на Rio Tinto завършиха сесията надолу с 1,2%.

В банковия сектор отстъпления отбелязаха National Australia Bank Ltd. и Westpac Banking съответно с 2,4 на сто и 3,2%.

Покачването на токийската борса дойде, след като доверието на японските производители е положително за първи път в последните близо две години. Индексът на големите производители нарасна до +4 пункта в периода април-юни спрямо -8 пункта през предходното тримесечие.

Няколко от водещите износители в Страната на изгряващото слънце отбелязаха ръст, продиктуван от покачването на американския долар над 99 йени. Nissan Motor Со. Приключи сесията с ръст от 1,1%, Mazda Motor добави 4,9 на сто, докато ценните книжа на Mitsui Engineering & Shipbuilding Co. спаднаха с 6,2%.

В Сеул акциите на Hyundai Motor Со. загубиха 1,1%, а производителят на стомана Posco отбеляза отстъпление с 0,8%.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 19:38 | 12.09.22 г.
fallback