fallback

Негативни сигнали за производствената активност в Китай

Спадът в поръчките и нарастващите запаси оказват натиск върху китайските производители през юни, коментира местен икономист

10:49 | 01.07.13 г.
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор

Двата основни индикатора, измерващи производствената активност в Китай, отчетоха спад, съобщава MarketWatch.

Изготвяният от китайското правителство официален PMI индекс се понижава до 50,1 пункта спрямо 50,8 пункта през предходния месец. Резултат е близък до прогнозирания от анкетираните от Dow Jones Newswires експерти, които очакваха спад до 50,0 пункта.

Днес станаха ясни и резултатите от изготвяния от международните финансови институции HSBC и Markit индекс за месец юни. Според данните на експертите активността през шестия месец на годината също отчита спад – до 48,2 пункта в сравнение с 49,2 пункта през май.

По този начин резултатите от това алтернативно изследване се понижиха до най-ниското си ниво от септември 2012 г. Месец юни се оказа и вторият пореден под психологическата граница от 50 пункта.

PMI индексът на HSBC и Markit има тенденция да се съсредоточaва върху по-малките компании, докато официалният индикатор е фокусиран върху дейността на големите държавни предприятия.

Главният икономист на HSBC за Китай Хунбин Чу заяви, че "спадът в поръчките и нарастващите запаси оказват допълнителен натиск върху китайските производители през юни“. “Последната криза на междубанковия пазар вероятно щe забави разширяването на кредитирането, което допълнително изостря условията за финансиране на малкия и среден бизнес“, допълва още експертът.

Въпреки нарастващите притеснения на инвеститорите китайското правителство в лицето на президента Си Дзинпин и премиера Ли Къцян потвърди намеренията си за ускоряване на икономическите реформи в страната.

"Трябва да подобрим методите и средствата за измерване на ефективността", заяви президентът по време на срещата през уикенда. "Вече не трябва да отчитаме подобрение само на базата на растеж на брутния вътрешен продукт", заяви още Си Дзинпин.

Неговата решителност за стимулиране на реформите бе подчертана от сътресенията на междубанковия пазар през последните две седмици, които принудиха Китайската централна банка да осигури ликвидност на най-големите местни банкови институции.

Това провокира основния китайски банков регулатор да излезе със специално съобщение в събота. Експертният орган обяви, че ликвидността в банковата система на страната е достатъчна на този етап, тъй като банките имат повече от необходимите резерви, за да отговарят на пазарните нужди.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 11:50 | 11.09.22 г.
fallback
Още от Азия виж още