Китай се отдалечи от ръба на ликвидната банкова криза, като междубанковите лихви спаднаха след информации, че Народната банка се е намесила, за да смекчи пазарния стрес, съобщава Financial Times.
Въпреки това междубанковото финансиране остава затегнато и централната банка ще продължи твърдата си линия от последните дни да кара финасновите институции да намаляват ливъриджа си.
Местните медии съобщават, че централната банка е осигурила ликвидност на най-големите банки, след като междубанковият пазар почти пресъхна вчера. Търговец на облигации е споделил пред FT, че централната банка е дала устни инструкции на големите банки да започнат отново да си отпускат заеми, за да заработи междубанковия пазар.
7-дневната репо лихва, ключов измерител на междубанковата ликвидност, е спаднала с 2,27 процентни пункта до 8,5%, показвайки, че опасността от остра финансова криза значително е намаляла. Краткосрочните лихви обаче остават около два пъти над нормалните си нива – достатъчно, за да предизвикат сериозни проблеми на банките с прекален ливъридж.
През миналата седмица централната банка твърдо отказа да предприеме мащабно вливане на ликвидност в системата въпреки исканията на някои банки. Шанхайският борсов индекс се понижи с 0,3% в петъчната сесия, като за седмицата губи 3,8%, а за последните две – около 6,5%. "Вярваме, че последните действия на Народната банка отразяват решимостта на правителството да предприеме агресивни мерки за ограничаване на финансовите рискове", коментира Джан Джъуей, икономист в Nomura Securities.
През тази година година кредитите в Китай нарастват с 22-23%, след като през миналата се увеличиха с 20% заради ръста на сенчестото кредитиране от доверителни компании и банки чрез задбалансови поделения.
Това допринесе и за без това високия ливъридж в икономиката. Съотношението кредити/БВП е скочило до 200% от 120% преди пет години.
„Смятаме, че централната банка действа в унисон с усилията на правителството за деливъридж, ребаланасиране и позициониране на икономиката на пътя към устойчивия растеж“, посочва анализатор на Barclays.
„Макар че очакваме Народната банка да стабилизира междубанковия пазар в близко бъдеще, краткосрочните лихви вероятно ще останат високи, поне за известно време, което би могло да доведе до фалита на някои малки финансови институции.“