Meждународната финансова корпорация HSBC намали в сряда прогнозите си за разширението на китайската икономика. Експертите се позовават на по-бързо от очакваното движещите се реформи, които може да навредят на растежа, както и на по-слабите данни за чуждестранните инвестиции, пише Market Watch.
Прогнозата за растежа на брутния вътрешен продукт на най-многолюдната страна в света възлиза на 7,4% за тази и следващата година. За сравнение предишните бяха респективно за 8,2% и 8,4 на сто.
"Консенсусните оценки на повечето експерти са за растеж на Китай от 7,8% през 2013 г. Всеки резултат под 8 на сто обаче ще придаде допълнителен дефлационен натиск върху страната", каза Цу Чунбин, главен икономист за азиатската страна в HSBC.
Експертите от HSBC също така намалиха перспективите пред индекса на потребителската инфлация до 2,5% на годишна база спрямо по-ранните прогнози за 3,1 на сто. Прогнозите за индикатора за 2014 г. са в размер на 2,6% в сравнение с 2,7 на сто от преди това.
Чунбин отбеляза, че ще отнеме известно време новите мерки в Китай да си "проправят път и в икономиката и да окажат въздействие върху растежа. В краткосрочен план някои инициативи за реформи ще бъдат възприемани негативно, което означава, че растежът ще се забави преди да се върне в ритъм през 2015 г.", коментира експертът.
През изминалия ден стана ясно, че преките чуждестранни инвестиции в Китай са се покачили през май с най-малко в последните четири месеца. Това предизвиква загрижеността на инвеститорите, че растежът на втората най-голяма икономика в света може да се забави.
Потокът от инвестиции към най-многолюдната страна в света се е повишил с 0,3 на сто до 9,26 млрд. долара. Междувременно през май е скочил и изходящият поток от инвестиции, отбелязвайки ръст с 20 на сто до 34,3 млрд. долара.
Управляващите в Китай се опитват да облекчат бюрократичните процедури за чуждестранните инвеститори и да стимулират икономическия растеж. Според данните на местното министерство на търговията предприятията с чужд капитал генерират половината от общия внос и износ за 2012 г., което се равнява на една четвърт от индустриалното производство или на една пета от данъчните приходи.