В следващите две години се очаква Китай да задмине САЩ като най-големият в света пазар на корпоративен дълг, сочи доклад на Standard & Poor's, цитиран от Financial Times.
Рейтинговата агенция очаква китайските компании да имат нужда от дългово финансиране (банкови заеми и облигации) за над 18 трлн. долара до края на 2017 г., или около една трата от прогнозираните 53 трлн. в глобален план. (35 млрд. рефинансиране на съществуващ дълг, а останалата част – нов дълг).
Според S&P Китай първо ще изпревари САЩ, а след това и САЩ и еврозоната заедно. Заради по-високия растеж в страната китайските фирми се очаква да дължат 13,8 млрд. долара до края на 2014 г., докато американските - 13,7 млрд.
В момента по-голямата част от дълговото финансиране в Китай е под формата на банкови заеми, но се очаква нуждата от финансиране да подпомогне развитието на пазара на корпоративни облигации.
Въпреки значителната нужда от финансиране в Китай, от S&P се опасяват за растежа в страната, като според агенцията икономиката има най-висок риск от корекция сред група от 32 икономики поради ниската инвестиционна продуктивност.
Агенцията посочва също, че бързата кредитна експанзия от 2009/2010 е вдигнала дела на частния дълг в икономиката. S&P изтъква и че 80 от топ 100-те корпорации в Китай са държавни, както и че според нейно проучване кредитният риск на кредитополучателите е сравнително нисък.
Голяма част от световното търсене за дългово финансиране през следващите пет години се очаква да дойде от Азиатско-тихоокеанския регион. Агенцията е понижила прогнозата си дълговото финансиране в Европа и Великобритания.
През следващите пет години корпоративният дълг в Европа може да спадне до 20% от глобалния от 24% през 2012 г. До края на 2017 г. китиайският фирмен дълг ще е с до 50% повече от европейския, въпреки че в момента е със сходен размер.