Доскоро се очакваше (според мартенски доклад на ЕБВР) бързо растящата китайска икономика да задмине щатската като най-голямата в света (по паритет на покупателната способност) още през 2016 г., но според икономисти това сега е малко вероятно, след като структурните реформи в страната забавиха растежа, а поскъпналият юан удря износа.
В момента Китай се опитва да пренасочи двигателят на икономиката си от инвестициите и износа към потреблението. Поскъпването на юана пък означава, че страната вече не се радва на същото конкурентно предимство, както преди пет години. Местната валута е поскъпнала с около 10% през последните 3 години.
В същото време американската икономика се очаква да набере скорост пред следващите години, благодарение и на бума в производството на природен газ. „През 2014 г. или още до края на тази очакваме силно възстановяване в САЩ с ръст от 3-4%, докато междувременно Китай се намира в структурна трансформация“, коментира Фрея Биймиш, икономист в Lombard Street.
„Ако Китай извършва правилните структурни реформи, то растежът на икономиката ще се забави до 5% годишно. Ако говорим за периода 2010-2020 като цяло, то не се очертава висок темп на наваксване спрямо щатската икономика. През първите три месеца на тази година ръстът на китайската икономика се забави до 7,7% на годишна база, спрямо 7,9% за предходните, заради по-ниските индустриално производство и инвестиции.
Американската икономика също така има динамична демографска картина на фина на застаряващото население на Китай. Освен това икономическото наваксване е дълъг процес. „Китай измина част от пътя, но все още е на километри от там, където иска да бъде. Производителността и БВП на човек все още са 13-14 пъти под равнището им в САЩ, посочва Луис Куижис, главен икономист за Китай в Royal Bank of Scotland.