fallback

Неравенството в Китай е придобило сериозни размери

Академичен доклад установява, че Джини коефициентът, който страната не изчислява от десет години, надвишава значително средната стойност в международен план

10:20 | 12.12.12 г.
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор

Силното неравенство се смята за естествено за бързо развиващи се икономики като китайската. Снимка: ullrich.c by Flickr. Лиценз: creativecommons

Коефициентът на Джини за Китай е достигнал притеснително високо ниво, сочи академичен доклад от миналата седмица, обръщайки внимание на този индикатор за неравенството, който правителството не е следило от години, пише сайтът Caixin Online. 

Коефициентът е бил 0,61 през 2010 г, показва докладът на Центъра за изследване на финансовото състояние на домакинствата към Югозападния университет за Финанси и Икономика в китайския град Чънду.

Средната стойност за държавите, наблюдавани от Световната банка, за същата година е била 0,44. Коефициентът приема стойности между 0 и 1, като колкото по-близо е до единица, толкова по-голяма е бездната между богати и бедни. Стойности над 0,4 обикновено отразяват сериозно неравенство. Китайското статистическо бюро престана да изчислява коефициента през 2001 г., аргументирайки се с непълните данни за заможните домакинства. Последните данни бяха за 2000 г., сочещи коефициент на Джини от 0,41. През миналата година бюрото обяви, че индикаторът е малко по-висок от този за 2000 г., но не разкри конкретна стойност.

Докладът на Центъра за изследване на финансовото състояние на домакинствата отбелязва, че толкова висока стойност е рядка в глобален план, но посочва че е естествено за бързо развиващите се икономики да отчитат силно неравенство.

Според доклада общият доход на домакинствата в източните китайски провинции е около 2,7 пъти по-голям от този в западните и централните региони, но на изток Джини коефициентът също е по-висок.

По-рано тази година изследователският център установи, че на 10% от китайските домакинства се пада 57% от целия разполагаем доход в страната. По места коефициентът е по-висок там, където има по-силна пазарна конкуренция.

Пенсионните доходи обясняват голяма част от неравенството в доходите между големите градове и по-малките населени места в Китай, сочи академичният доклад. През 2010 г. само 35% от населението извън градовете е било осигурено с държавна пенсия, която е била средно по 160 долара на месец. За големите градове цифрите са съответно 87% покритие и 440 долара пенсия на месец.

Докладът изтъква, че правителството може да намали коефициентът на Джини до 0,4 в рамките на няколко години, ако използва над 600 млрд. долара от миналогодишния бюджетен излишък и от неразпределени печалби на държавните предприятия.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 04:58 | 08.09.22 г.
fallback
Още от Азия виж още