На шест китайски банки ще бъде позволено да разработят свой собствен модел за оценка на капиталовата си адекватност, като местният регулатор желае да даде повече свобода на банките след въвеждането на банковия стандарт Basel III от следващата година, пише държавният China Securities Journal.
Въпросните шест банки са са Industrial & Commercial Bank of China, China Construction Bank, Agricultural Bank of China, Bank of China, Bank of Communications и China Merchants Bank, като според изданието капиталовата им адекватност може да се повиши с 0,4-0,5 процентни пункта след промяната.
Китайският банков регулатор обаче ще прилага и свой стандарт за капиталовата адекватност, успоредно с банковите модели, като показателите по двете методологии не трябва да се различават с повече от 5% през първата година от въвеждането им.
Китай се подготвя за въвеждането на Basel III от началото на 2013 г., като вътрешната оценка на капиталовата адекватност до голяма степен цели да подобри способността на банките за оценка на активите и техния риск. Новият подход обаче може да срещне проблеми с подценяването на кредитните рискове, тъй като параметрите са извлечени от кредитната история на банките през последните десет години, през който период китайските банки се радваха на относително добро качество на активите. От следващата година нататък местният регулатор ще изисква от системно важните банки да постигнат капиталова адекватност от минимум 11,5%, а от останалите - поне 10,5%.