Китайската Комунистическа партия очаквано избра досегашният вицепрезидент на страната Си Дзинпин за свой нов лидер, предаде Ройтерс, като се позова на държавната информационна агенция Синхуа.
Той ще оглави и Централната военна комисия, която контролира китайската армия, допълва агенцията.
Официално Си Дзинпин, както и бъдещият премиер Ли Къцян, ще встъпи в длъжност през март, когато ще се проведе годишната среща на парламента. Той се закле да се бори с корупцията и с тежките обществени проблеми, които нагнетяват напрежението в страната.
“Хората искат по-добър живот и ние ще работим за това”, посочи новият генерален секретар на Централния комитет на Комунистическата партия в Китай.
Сред членовете на Постоянния комитет на Политбюро, чийто брой бе редуциран до 7, се наредиха бъдещият премиер на Китай Ли Къцян и финансовият гуру Уан Цишан, които ще отговарят за борбата с корупцията.
Обученият в Северна Корея икономист Джан Дъдзян се очаква да оглави парламента, а партийният шеф в Шанхай Ю Джъншън вероятно ще застане начело на консултативния съвет към парламента.
Реформаторът Уан Ян, партиен лидер в провинция Гуандун, обаче не успя да влезе в Постоянния комитет на Политбюрото. Избраните членове на комитета поне един мандат са били членове на самото Политбюро и до края на мандата на Дзинпин ще са достигнали пенсионна възраст.
Привържениците на реформите настояват да бъдат орязани привилегиите за държавните компании, да се улесни миграцията на хора от селските райони към градовете, да се реформира фискалната система, да се прекрати насърчаването на местните власти да печелят от изземване на земята, както и да се ограничат правомощията на държавата, заради които се задушава икономическият растеж.
Реформаторите в Китай предупреждават, че расте общественият гняв заради различни проблеми – от корупцията до проблемите на околната среда, и хората настояват за политическа реформа, въпреки че никой не очаква Китай да осъществи преход към пълна демокрация.
Страната би могла да въведе експериментални мерки за разширяване на вътрешнопартийната демокрация, като насърчи дебатите в партията.