fallback

Китай предприе нова ликвидна инжекция на паричните пазари

През последните месеци централната банка в Пекин осъществи серия от репо сделки, много от които падежират тази седмица

17:25 | 09.10.12 г.
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор

Управителят на китайската централна банка Джоу Сяочуан. Снимка: Ройтерс

Китайската централна банка инжектира 265 млрд юана (32,5 млрд. евро) на паричните пазари в страната, оставайки вярна на политиката си от последните седмици да използва краткосрочни ликвидни инжекции, за да задържа ниски лихвите по кредитите, пише Financial Times.

Днешната инжекция, която беше извършена чрез договори за обратно изкупуване на облигации, е втората по размер в историята на китайската централна банка.

Решимостта на централната банка да гарантира краткосрочна ликвидност подкрепи фондовите пазари в страната. След като решението беше оповестено, Shanghai Composite нарасна с 2%.

През последните месеци централната банка в Пекин предприе серия от репо сделки, много от които ще достигнат матуритет през тази седмица.

Подготвяйки се за достигането на тези падежи, които ще изтеглят пари от финансовата система, паричните пазари приеха последната инжекция с умерен ентусиазъм. 7-дневната репо лихва, която е най-важният показател за междубанковата ликвидност в Китай, във вторник се понижи с едва 3 базисни пункта, след като нарасна със 76 пункта в понеделник.

„Централната банка се опитва да понижи лихвите на паричните пазари, за да подкрепи растежа“, коментира Дариус Ковалски, главен икономист на CIB. „Мащабната пазарна операция илюстрира склонността на банката да прилага политики за повишаване на пазарното доверие“.

През следващата седмица Китай ще обяви данните за икономическия си растеж през третото тримесечие. Анализатори очакват, че ще бъде отчетено забавяне за седмо поредно тримесечие.

По-рано тази седмица Световната банка (СБ) понижи прогнозата си за растежа на китайската икономика през 2012 г. до 7,7% от 8,2%, а днес Международният валутен фонд също понижи своята - до 7,8% от 8%.

За момента китайската централна банка се въздържа от по-решителни мерки, като например понижаване на изискванията за банковите резерви – решение, което би осигурило по-постоянна ликвидност във финансовата система.

Според някои анализатори това се обяснява с опасенията за нарастването на цените на храните през последните месеци.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 14:48 | 10.09.22 г.
fallback
Още от Азия виж още