Не са много хората, посетили Бутан като част от туристическата си обиколка. Защо ли? Ами защото страната се пази от масовите туристи, като обяснява това с опитите да опази своето културно наследство. Телевизията е разрешена едва от 1999 година насам, а всяка седмица в градовете има поне един ден забранен за автомобили, пише АFР.
Малката държава, намираща се в Хималаите, между Китай и Индия, преди време привлече вниманието на икономистите със своя индекс на национално щастие, който замести брутния вътрешен продукт като измерител на развитието на икономиката.
Този модел беше дискутиран дори и в ООН и получи подкрепата на множество западни лидери.
Населението на Бутан е към 700 хил. души – предимно будисти. Фокусът им е поставен върху природосъобразния начин на живот и душевен мир, а не толкова върху икономическа експанзия.
Сега Бутан отново привлече вниманието върху себе си с идеята да се превърне в първата държава в света, чието земеделие ще бъде изцяло органично. Ще бъде въведена забрана за използването на изкуствени торове и химикали при отглеждането на плодове и зеленчуци, а амбицията е до 10 години цялото производство да бъде изцяло биологично.
2/3 от населението на Бутан се препитава от земеделие, като много от производителите и сега се придържат към принципите на органичното земеделие и употребата на изкуствен тор е много рядко срещана, коментира земеделският министър на Бутан Пема Гямчо.
Всъщност това не е случайно – в планинската държава само фермерите в близост до пътищата и транспортни връзки реално имат достъп до химикали, допълва още той.
Но в някои места, например около столицата Тхимпху, пестициди се използват за борба с плевелите, които трудно се почистват на ръка. Затова и стратегията на правителството е стъпка по стъпка да „изкорени“ навиците и да превърне всички производители в био.
В момента Бутан изнася гъби за Япония, различни зеленчуци за Тайланд и ябълки, основно за Индия. Освен това малката държава е износител на червен ориз за САЩ.