fallback

За четири държави 2012 г. е по-лоша от Голямата рецесия

Гърция и Португалия продължават да затъват, докато в Индия и Китай растежът се забавя до нива под тези от 2009 г.

11:27 | 17.09.12 г. 2
Автор - снимка
Редактор

Голямата рецесия от 2008-2009 г. нанесе най-тежкия удар на световната икономика от 30-те години на ХХ век, но в няколко държави 2012 г. се очертава като по-лоша от 2009 г. по отношение на икономическия растеж, пише американското издание Christian Science Monitor.

Европейската дългова криза, общото забавяне на световната икономика и вътрешнополитическите проблеми изиграха своята роля в подкопаването на ръста за 2012 г. за поне една от четири държави. Сещате ли се кои са, пита изданието?

Не е изненада, че 2012 г. се оказа по-лоша за Гърция. Тя не успя да избегне спада през 2009 г., а икономиката ѝ се сви с половин процентен пункт. Но за разлика от повечето държави, които през следващата година отново поеха нагоре, гръцката икономика продължи да се свива – с 5,4% през миналата година и с очаквани 5,2% през тази, според предвижданията на Организацията за икономическо сътрудничество и развитие.

В много отношения Гърция е еталон за дълговата криза, обхванала Европейския съюз, и сериозно предупреждение за останалите страни, затъващи в нарастващ държавен дълг.

Невъзможното за издържане дългово бреме повиши силно лихвените проценти по държавния дълг и принуди страната да потърси спасителна помощ и преструктуриране на дълга. В замяна на помощта ЕС, Международният валутен фонд и Европейската централна банка принудиха няколко поредни гръцки правителства да предприемат огромни и непопулярни орязвания на разходите, последното от които е на стойност 11,5 млрд. евро и бе обявено на 1 август тази година.

Дори при орязването на разходите и преструктурирането на дълга гръцката хазна е почти изчерпана, индустрията е неконкурентоспособна, а икономиката остава в низходяща спирала. „Когато пазарът приеме песимистичен възглед за вашите перспективи, ви запраща в тази спирала“, казва Ту Пакард, главен икономист в Moody's Analytics. „Това е наистина болезнено“, добави той.

Положението е толкова неудържимо, че мнозина анализатори смятат, че Гърция ще трябва да напусне еврозоната през следващите една до две години, създавайки своя валута, която незабавно да обезцени, за да помогне на своя бизнес да стане по-конкурентоспособен. В рамките на този процес обаче стандартът на живот на гърците ще се срине.

Макар да не пропада като Гърция, Португалия от 2011 г. също получава спасителен пакет при големи дългове и свиваща се икономика. В дълбините на Голямата рецесия икономиката на страната се сви с 2%. Тази година обаче тя е на път да изгуби 3%, сочат предвижданията на ОИСР.

Португалия продължава да действа по начин, по който останалите европейски държави биха искали да видят, че действа Гърция. През 2011 г. страната намали бюджетния си дефицит наполовина спрямо 2010 г., съкрати държавни служители, а през тази година намали и заплащането в публичния сектор с 14%, спечелвайки си похвалата на МВФ за изпълнените до голяма степен ангажименти за реформи.

Но успехът ѝ не е гарантиран по никакъв начин. Безработицата се извиси до рекордните 15,2%, а данъчните постъпления намаляха, което ще направи трудно постижимо изпълнението на бюджетните цели за тази година. Най-големият ѝ търговски партньор и съсед Испания се мъчи с проблемите на собствения си държавен дълг, което помрачава икономическото бъдеще.

Португалия обаче изглежда ще постигне ръст доста по-рано от Гърция.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 13:30 | 14.09.22 г.
fallback
Още от Азия виж още