Правителството на Япония обяви поетапно излизане от ядрената енергия до 2040 г. С решението, година и половина след ядрената катастрофа във Фукушима, Токио последва примера на Германия, където федералното правителство реши скоро след инцидента да затвори всички атомни централи до 2022 г. Швейцария също иска да се откаже напълно от ядрената енергия.
Все пак премиерът Йошохико Нода предложи затворените веднага след бедствието реактори да бъдат върнати обратно в експлоатация, за да се осигури захранването с енергия на страната до 2040 г.
В Япония след аварията във Фукушима се регистрира увеличаване на съпротивата срещу ядрената енергетика, предава Ройтерс. След предизвиканата от земетресението и последвалото цунами ядрена авария през март 2011 г. всички други ядрени централи в страната бяха затворени за проверки за безопасност. В момента само два от общо 54-те реактора са в експлоатация.
След инцидента във Фукушима, най-сериозната ядрена катастрофа след аварията в Чернобил през 1986 г., критиката към ядрената енергетика в световен мащаб също нарасна лавинообразно. Великобритания и Франция обаче обявиха бързо, че продължават да вярват в изграждането на следващото поколение реактори. САЩ пък дадоха зелена светлина за изграждането на първата си атомна електроцентрала от 1978 г. насам. Индия и Китай потвърдиха плановете си за десетки нови реактори в следващите години.
До бедствието във Фукушима Япония никога не поставяше под въпрос използването на ядрената енергия, а постоянно разширяваше капацитетите. За страната отказът ще има по-големи последици, отколкото за Германия, защото до аварията около 30% от енергията се осигуряваше именно от ядрени централи. Имаше планове дори до 2030 г. този дял да надмине 50%.
С потребление от над един милион гигаватчаса годишно Япония е третият по големина потребител на електроенергия в света. Само САЩ и Китай консумират повече, а Германия има нужда от 604 000 гигаватчаса.
Заради изключването на реакторите водещи представители на индустрията предупредиха, че недостигът на ток и покачващите се цени на енергията може да доведат до ускорена миграция на производството от Япония. Като заместител на ядрената енергия започнаха да се спрягат старите топлоелектрически централи. Увеличаване на вноса на природен газ и суров петрол помогна за това през 2011 г. Япония за първи път от 30 години насам да отчете дефицит в търговския баланс.