fallback

Австралийският министър на финансите: Ние не сме Испания

Уейн Суон оспорва тезата на икономист, че бумът в добивния сектор на страната е пред прекъсване, а това ще засегне пазара на недвижими имоти и банките

11:50 | 11.07.12 г. 1

Уейн Суон. Снимка: Ройтерс

Австралийският вицепремиер и министър на финансите Уейн Суон отрече, че икономиката на страната е изложена на риск от икономическа криза, подобна на испанската, определяйки тезата на бившия главен икономист на Morgan Stanley за Азия Анди Сие като „абсурдна“, съобщи CNBC.

„Това е абсурд – австралийската икономика и икономическите ѝ фундаменти са много силни. На годишна база ние растем с 4% и ще нараснем по-бързо от всяка друга развита икономика през тази и през следващата година“, каза Суон.

„Нека припомним фундаментите – връщането на бюджета ни към излишък през финансовата 2012-2013 г., ниска безработица, силно разкриване на нови работни места, рекордна инвестиционна линия в ресурсите – половин трилион долара. На коя планета живее всъщност той?“, риторично пита австралийският вицепремиер.

Сие, който е независим икономист с понякога спорни схващания, твърди, че Австралия е изправена пред опасността да се окаже следващата Испания заради зависимостта си от външното търсене, особено от най-големия си търговски партньор Китай, за когото той смята, че намалява скоростта по-бързо, отколкото предполагат данните за ръста на страната.

Австралийската икономика е силно зависима от добивния сектор, който дава 7% от брутния ѝ вътрешен продукт и половината от печалбата от общия износ на страната.

„В Испания държавните облигации привличаха парите от чужбина. Чужденците се струпаха върху испанските държавни облигации, тъй като те имат висока доходност и бяха много привлекателни. Тези пари от чужбина напомпаха балона в сектора на недвижимите имоти“, заяви Сие пред CNBC.

В случая с Австралия инвеститорите напъват да инвестират в добивния сектор. Сие смята, че прекратяването на бума в австралийския добивен сектор може да прекъсне този входящ поток, а последиците ще бъдат катастрофални.

Отгоре на всичко цените на жилищата в някои австралийски градове нарастваха с близо 10% годишно през последното десетилетие, водейки до вълна от кредити срещу обезпечения с ипотеки. Дългът на домакинствата в страната се задържа на ниво около 150% от разполагаемия им доход след 2006 г.

След като търсенето на ресурси от страна на Китай отслабва, Сие посочва, че това може да има страничен ефект върху пазара на недвижими имоти.

„Тъй като цените на суровините в световен мащаб се понижават, добивният сектор ще се свива и балонът на пазара на недвижими имоти ще се спука“, смята той. Според икономиста крахът на този пазар ще повлече и банковата система на страната.

Сие вижда ясен паралел с Испания, чиято икономическа криза бе предизвикана от срива на прегрелия пазар на жилища, оставяйки банките в страната с бреме от милиардни лоши дългове.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 22:23 | 13.09.22 г.
fallback
Още от Азия виж още