Ускореният икономически растеж в Азия може да се отрази на стабилността, тъй като неравенството между богатите и бедните се задълбочава, предупреждава Азиатската банка за развитие, цитирана от BBC
В своя годишен доклад банката посочва, че ключов показател, измерващ социалното неравенство в 38 азиатски страни, се е повишил.
Въпреки че все още е под нивата, достигнати в Латинска Америка и Африка, индексът за Азия се покачва, като чувствително задълбочаване на социалното неравенство се наблюдава в Китай, Индия и Индонезия.
Отчитаме дългосрочна тенденция на промяна в начина, по който се решават социалните проблеми в Азия, казва Чан Йон Ри, главен икономист на банката.
През 60-те и 70-те години азиатските правителства успяваха да гарантират доста по-успешно, че икономическият растеж не маргинализира големи групи от обществото, допълва той.
През последното десетилетие обаче експлозивният икономически растеж и бързото забогатяване на значителен брой хора, доведе до рязко разширяване на пропастта между богати и бедни.
По оценка на АБР в повечето азиатски страни 20% от общото потребление се пада на най-богатите 5% от населението. В същото време стотици милиони живеят в гета и нямат достъп до образование и здравеопазване.
През 2010 г. в Китай индексът, измерващ социалното неравенство е нараснал до 43 пункта от 32 пункта през 90-те години. За същия период в Индия показателят отчита ръст до 37 пункта от 33 пункта, а в Индонезия - до 39 пункта от 29 пункта.