Откриването на големи газови находища в източното Средиземноморие може да доведе до създаването на нов коридор за доставки на енергоносители в Европа и ще предложи алтернатива на доставките от Русия и района на Каспийско море, обявиха днес министрите на енергетиката на Гърция, Израел и Кипър, цитирани от РИА Новости.
Израел обяви, че е открил в своя морски шелф находища, най-голямото от които вероятно съдържа около 470 млрд. кубически метра природен газ. Кипър откри в своя морски шелф находище с обем от 220 млрд. кубически метра. Експлоатацията им може сериозно да промени енергийната и геополитическата карта на региона.
Гръцкият министър на енергетиката, околната среда и климатичните промени Георгиос Папаконстантину заяви, че сътрудничеството между трите държави може да създаде алтернатива на доставките на въглеводороди от Русия и района на Каспийско море.
„Вече не говорим само за руски и азърбайджански природен газ. През следващите месеци и години ще говорим за трети коридор въз основа на находищата, които бяха открити в Израел, Кипър, и каквито се надявам, че ще бъдат открити и в нашата страна“, каза Папаконстантину.
По думите му гръцката газова компания DEPA вече е извършила изследвания за изграждането на газопровод между Кипър и Гърция.
„Доставките на природен газ за Европа са най-естественият избор“, заяви на свой ред министърът на енергетиката и водоснабдяването на Израел Узи Ландау, цитиран от Атинската информационна агенция. Според него евентуалните пътища за доставка на енергоносители преминават от Израел през Кипър и Крит и по-нататък – към континентална Гърция.
„Оста Гърция-Кипър-Израел, което евентуално може да включва и други държави, ще служи като котва за стабилността в региона“, добави той.
По думите на кипърския министър на търговията, промишлеността и туризма Неоклис Силикиотис неговата страна вижда „много добри перспективи“ за откриването на нови находища на своята територия.
Стратегическата цел на Кипър е да стане регионален енергиен център, уточни Силикиотис. „Става дума за стратегическо сътрудничество между трите страни за създаването на инфраструктура и експлоатация на находищата от въглеводороди“, добави той.
В кулоарите на конференция, организирана от британския вестник Economist в Атина, Папаконстантину се срещна с представители на израелската компания Delek и на американската Noble Energy, които разработват находища в Кипър и Израел.
Първоначално се предвиждаше днес Гърция, Кипър и Израел да подпишат тристранно споразумение за енергийно сътрудничество, но това не се случи. Според източник на Атинската информационна агенция забавянето е вследствие на скорошната смяна на кипърския министър на промишлеността, тъй като Силикиотис все още не е навлязъл достатъчно в материята.