Китайски държавен фонд може да окаже „индиректна“ подкрепа за Европа чрез инвестиции, без да се превръща в основен маршрут за цялата евентуална помощ, е заявил изпълнителният вицепрезидент на China Investment Corp (CIC) Джеси Уан, цитиран от Bloomberg.
Фондът „няма да бъде основен канал“, ако Китай реши да подпомогне преодоляването на европейската дългова криза, е казал Уан.
„Но ако в рамките на подобен процес се появят добри възможности за инвестиции в Европа и ако инвестиция на CIC помогне на компания или държава да се възстанови и развие икономиката си, това би било индиректна подкрепа“, е добавил той.
Европейските лидери гледат на Китай, който притежава най-големите резерви в света в чужда валута на стойност 3,2 трилиона долара, като на източник на финансиране, докато кризата в региона заплашва да предизвика спад в световен мащаб.
По думите на Уан като търговско предприятие CIC търси приемлива възвръщаемост при управляем риск. „В своите операции CIC няма никакви задължения да следва политическите нареждания на правителството, защото е търговско предприятие. Ако правителството прокарва определени политики, CIC обикновено не участва, тъй като има различни оперативни цели и възможности за поемане на риск“, е обяснил той.
Запитан дали Китай ще купи европейски облигации, Уан е отговорил, че китайското правителство проучва „по какъв начин и чрез какви инструменти“ да подкрепи региона.
По отношение на провала на аукциона на 10-годишни германски облигации на 23 ноември вицепрезидентът на китайския фонд е запазил сдържан тон: „Не би трябвало едно събитие да ни тласка към решаваща оценка за продажбите или към тревоги, че дълговата криза се разширява и към ядрото на еврозоната“.
На 17 ноември в свое интервю президентът на Световната банка Робърт Зелик заяви, че Китай е сред държавите, които може да пожелаят да подкрепят Европа чрез Международния валутен фонд, ако политиците съгласуват план.
В преодоляването на кризата „Китай би искал да бъде разглеждан по-скоро като конструктивна сила, отколкото като спасител“, твърди Дин Шуан, икономист в хонконгския филиал на Citigroup Inc. и бивш служител на МВФ и китайската централна банка. „Нацията може да помогне на Европа чрез МВФ като по-сигурен начин“ от останалите алтернативи, отбелязва той.