Пожари и силни вторични земни трусове удариха отново вече засегнатата от авария атомна централа Фукушима, докато японските власти се борят да предотвратят ядрена катастрофа в страната.
От изявление на правителството стана ясно, че горивните пръти в два от шестте реактора на АЕЦ Фукушима може да са повредени заради високите температури в реакторите вследствие от експлозиите и пожара, пише Bloomberg.
Облаци от бял дим и пара започнаха да се издигат от площадките на два от реакторите днес в 10 ч. местно време (3 ч. българко време) и да се разнасят над вътрешността на страната.
Главният секретар на министерския съвет в Япония Юкио Едано заяви, че нивата на радиация в централата са се увеличили по това време, но след това са спаднали.
Около 70% от ураниево-плутониевите горивни пръти в първи реактор в АЕЦ Фукушима и една трета от горивните пръти във втори реактор може да са били увредени, посочиха от енергийната компания Tokyo Electric Power, която е оператор на АЕЦ Фукушима.
„В момента проучваме причините за дима”, заяви Юкио Едано на пресконференция в Токио днес. „Въпреки че това може да има или да няма връзка, нивото на радиация в близост до Фукушима се колебае значително и е в рамките на параметрите, които могат да окажат въздействие върху хората.”
Равнищата на радиация в реактор номер 4 възпрепятстваха усилията на специалистите за потвърждаване на това, че пожарът, който избухна тази сутрин, е било погасен ден, след като имаше подобен пожар в същия реактор.
Министър-председателят на Япония Наото Кан каза вчера, че опасността от нови изтичания на радиация от централата, която се намира на около 240 км северно от Токио, се е увеличила.
От най-голямата АЕЦ в Япония обявиха вчера, че предпазната камера на реактор № 2 може да е била увредена след взрива и е възможно да има изтичане на радиация.
Около 50 специалисти остават в централата, за да се борят с авариите в различните реактори. Те бяха временно евакуирани тази сутрин, когато бяха открити опасни нива на радиация, но сега са се завърнали в централата.
Последните инциденти дойдоха след взрив в реактор № 3 на 14 март след натрупването на водороден газ и подобна експлозия в реактор № 1 на 12 март.
На около 140 хиляди души в радиус от 20 до 30 километра от атомната централата е наредено да останат по домовете си и да не излизат навън. Тежкото земетресение с магнитуд 9 по скалата Рихтер и последвалото го унищожително цунами доведоха до най-тежката криза в Япония от годините на Втората световна война, заяви вчера японския премиер Наото Кан.
Повече от 450 вторични труса последваха главния трус от 11 март, а днес ново земетресение с магнитуд 6 по Рихтер разтърси Токио. Епицентърът е бил на около 96 км от японската столица и засега опасност от цунами няма.
След четирите поредни губещи сесии основният борсов индекс на Токийската фондова борса Nikkei 225 се повиши с 4,5% днес. В първите две сесии през тази седмица Nikkei 225 загуби 17% от стойността си на фона на тежките последици от бедствията, сполетели страната.