След опустошителното земетресение в Япония на 11 март и последвалото го цунами тежката ситуация по североизточното крайбрежие на островната държава се задълбочи и от проблеми с ядрени реактори. От Ройтерс предлагат списък на очакваните последици от бедствията.
Жертви Очаква се жертвите да надхвърлят 10 хил. души, като най-тежко засегнати бяха североизточните префектури Мияги, Ивате и Фукушима. Броят на потвърдените жертви към момента е над 3 хил., но властите казват, че не могат да се свържат с над 15 хил. души за потвърждение, че са в безопасност, съобщи японската агенция NHK.
Евакуирани Около 500 хил. души са били евакуирани от 10 префектури, по данни на вестник Mainichi. Стотици очакват помощ в изолирани зони без достъп до храна.
Щети по сградния фонд Над 76 хил. сгради са понесли щети, от които най-малко 6 300 са напълно разрушени, посочва NHK.
Влияние върху икономиката От Citigroup изчисляват, че щетите върху жилищата и инфраструктурата ще възлязат на 5-10 трлн. йени, докато от Barclays очакват икономически загуби за 15 трлн. йени (183,7 млрд. долара), или 3% от БВП на Япония. Сходни изчисления направиха и от Credit Suisse.
UBS прогнозира, че японската икономика ще нарасне с 1,4% тази година спрямо предишната си прогноза за ръст от 1,5%. Компанията обаче повиши прогнозата си за растежа през 2012 г. до 2,5% от предишната оценка за 2,1%.
Заради натрупването на опасения за икономическото отражение на бедствията и ядрените проблеми индексът Nikkei 225 приключи търговията във вторник със спад от 10,55%, докато по-широкият TOPIX загуби 9,5%. И двата отбелязаха най-големите си еднодневни спадове от глобалните разпродажби след краха на Lehman Brothers през 2008 г. насам.
Сегмент А на Токийската фондова борса, който включва най-големите компании в страната, загуби около 626 млрд. долара от пазарната си капитализация в първите две сесии от тази седмица.
Брой държави, предложили помощ По данни на японското външно министерство 102 държави и 14 международни организации са предложили досега помощ на Япония.