В редица префектури на Япония са измерени повишени нива на радиационния фон след изпускането в атмосферата на радиоактивни вещества от авариралата атомна електроцентрала Фукушима-1, съобщи ИТАР-ТАСС. От петък до днес на територията на електроцентралата станаха четири експлозии.
Съществуват опасения, че повредените реактори могат да се превърнат в източник на силна радиация, посочва Ройтерс. В района на електростанцията радиацията е достигнала опасни за човека нива. Нивото на радиацията около третия енергоблок на атомната електроцентрала надвишава 400 пъти допустимата годишна норма. Там са измерени стойности на радиационния фон от порядъка на 400 милисиверта в час, което е хиляди пъти над нормата.
В Токио, с население 12 млн. жители, са били измерени малки количества на радиоактивни изотопи на йод и цезия, които най-вероятно са били донесени от вятъра, който духа от посоката на Фукушима-1, на около 240 километра от японската столица, предаде Ройтерс, като си позова на Агенция Киодо.
В града вече се забелязват признаци на паника, посочва Ройтерс. Някои от жителите на Токио го напускат, а други се запасяват с храна и вода. Нивото на радиационния фон се е стабилизирало и засега е много под опасните стойности, посочва Ройтерс, като се позовава на местни официални източници.
В съседната на Токио префектура Сайтама равнището на радиацията във въздуха се е увеличила около 40 пъти – 1222 наносиверта в час, но все още в под стойностите, при които възниква опасност за човешкото здраве. В префектура Канагава, на югозапад от Токио, равнището на радиацията се е увеличило между 6 и 9 пъти в сравнение с нормалното. Повишена радиация е била измерена и в префектура Тотиги.
Японският премиер Наото Кан призова днес всички, които живеят в радиус до 20 километра около Фукушима-1, да се евакуират. Властите препоръчаха на жителите в районите, разположени на разстояние между 20 и 30 километра от атомната електроцентрала, да не излизат от домовете си. Над Фукушима-1 е обявена зона, забранена за полети, с радиус 30 километра, в която се допускат само самолети и вертолети, пряко ангажирани със спасителните и аварийните работи.
Ройтерс посочва, че радиация с ниво 400 милисиверта в час е 20 пъти по-висока от годишната норма, на която са изложени някои работници в ядрени електроцентрали или миньорите в уранови мини. При катастрофата в Чернобил са били евакуирани всички райони, в които нивото на радиация е било над 350 милисиверта на година. При нормален радиационен фон човек е изложен на около 2 милисиверта на година. При нива на облъчване около 100 милисиверта на година се забелязва отчетливо увеличение на случаите на ракови заболявания. Натрупването на 1000 милисиверта предизвиква рак в един от всеки петима души.
Ройтерс изтъква, че е много малко вероятно населението в районите близо до електроцентралата да бъде изложено на радиация с опасна интензивност.
(БТА)