За пръв път от 2008 китайските компании плащат по-малко за да емитират 15-годишен заем, отколкото за 5-годишен такъв, пише Bloomberg. Ситуацията отразява недостатъчното предлагане от инвеститорска гледна точка на по-дългосрочен дълг, както и увереността, че властите ще обуздаят инфлацията.
Средната доходност по китайските корпоративните облигации, падежиращи след 2025 е била 4,67% през декември (5,87% в САЩ), в сравнение с 4,97% по облигациите с матуритет между 3 и 5 години (3,15% в САЩ), показват изчисляваните от Bank of America Merrill Lynch индекси на местния кредитен пазар.
„Няма достатъчно предлагане на дългосрочни книжа на пазара на корпоративни облигации, който все още е в начален етап на развитие“, смята Доналд Стразхайм, ръководител анализи за Китай в International Strategy & Investment Group. „Ако вярвате, че страната няма да допусне инфлацията да излезе от контрол, то дългосрочните облигации изглеждат добър вариант.“
Китайските власти повишаваха лихвите на два пъти през миналата година и увеличиха шест пъти минималните задължителни резерви на банките, като част от мерките за ограничаване на инфлацията. Потребителските цени в страната нараснаха с 5,1% през ноември на годишна база, движени от храните.
„Нарастване на убеждението, че инфлацията няма да излезе от контрол ще понижи доходността и по краткосрочните корпоративни облигации“, предвижда Стразхайм. „Кривата на доходността постепенно ще се придвижи към по-нормален наклон.“