Износът на Китай се повиши до нова рекордно висока стойност през ноември, а положителното търговско салдо на страната надмина за пореден път прогнозите на икономисти. Данните най-вероятно ще засилят международния натиск над правителството в Пекин да остави юана да поскъпне, като направи по-гъвкав обменния му курс.
Задълбочаването на търговските дисбаланси на Китай с останата част от света подчертават за пореден път не само необходимостта от по-силен курс на китайската валута, но и от по-високи лихвени проценти, с които да се овладее ескалиращата инфлация в страната, коментират анализатори за Bloomberg.
Износът на страната се е увеличил с 35% на годишна база до 153,3 млрд. долара през ноември, докато вносът е нараснал с 38% за същия период до 130,4 млрд. долара. Търговският излишък възлиза на 22,9 млрд. долара, по данни на митническите власти в Китай. Това се оказа над прогнозираните от икономисти 21,2 млрд. долара излишък.
Данните показват, че има траен отскок във вътрешното потребление както в Китай, така и в останалия свят, което вероятно ще накара китайското правителство да премахне мерките за стимулиране на икономиката, въведени по време на световната криза.
Липсата на по-бързо повишение на курса на юана спрямо долара освен това увеличава риска компаниите в САЩ да прибегнат до протекционистка политика по отношение на Китай, коментират икономисти.
През октомври търговският излишък на Китай бе в размер на 27,2 млрд. долара.
Утре излизат правителствени данни за инфлацията в страната през ноември, което е с два дни по-рано от предвиденото. Според пазарните прогнози те могат да покажат скок на потребителските цени до 5,1% на годишна база. Изтеглянето на датата за изнасяне на данните се изтълкува от финансовите пазари в средата на тази седмица като знак за ново повишение на лихвените проценти в Китай още този уикенд.
Излишъкът на Китай от търговията със САЩ възлиза на 16,7 млрд. долара, или три четвърти от цялата му стойност. По-късно днес американското министерство на търговията се очаква да оповести търговски дефицит от 43,8 млрд. долара през октомври, като за седми пореден месец стойността ще остане над 40 млрд. долара.